Honduras prerušil diplomatické styky s Taiwanom

Honduras prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom. Táto latinskoamerická krajina to oznámila v sobotu s tým, že uznáva "len jednu Čínu na svete", informovala agentúra AP.

26.03.2023 07:06
Čína / Taiwan / Vojenská loď / Foto: ,
Vojak čínskej armády sa díva cez ďalekohľad, kým v pozadí pláva taiwanská vojenská loď Lan Jang 5. augusta 2022
debata (13)

„Vláda Honduraskej republiky uznáva existenciu len jednej Číny na svete a vládu Čínskej ľudovej republiky za jedinú legitímnu vládu, ktorá reprezentuje celú Čínu,“ uvádza sa vo vyhlásení honduraského ministerstva zahraničných vecí zverejnenom na Twitteri.

Ministerstvo dodalo, že „Taiwan je neodňateľnou súčasťou čínskeho územia“. Zároveň poznamenalo, že honduraská vláda informovala Taiwan o prerušení diplomatických vzťahov a zaviazala sa, že s ním nebude udržiavať žiadne oficiálne vzťahy ani kontakty.

Oznámenie prišlo po tom, čo Taiwan vo štvrtok povolal svojho veľvyslanca v Hondurase späť do Tchaj-peja, aby vyjadril nesúhlas s návštevou honduraského ministra zahraničných vecí Eduarda Enriqueho Reinu v Číne. Honduraská prezidentka Xiomara Castrová minulý týždeň nariadila Reinovi, aby sa ujal nastolenia oficiálnych vzťahov s Čínskou ľudovou republikou. Honduras k tomuto kroku pristúpil po tom, čo tamojšia vláda oznámila, že s Čínou rokuje o výstavbe vodnej elektrárne.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v nedeľu obvinil prezidentku Hondurasu Xiomaru Castrovú z prechovávania ilúzií o čínskych prísľuboch finančnej pomoci. Urobil tak v reakcii na rozhodnutie Hondarusu prerušiť diplomatické styky s Taiwanom. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Prezidentka Castrová a jej vláda si robia ilúzie o Číne a otázku (o ukončení uznávania Taiwanu) nastolili už počas predvolebnej kampane,“ uviedol Wu Čao-sie. „Vďaka úsiliu Taiwanu boli vzťahy medzi Taiwanom a Hondurasom na začiatku Castrovej funkčného obdobia stabilné, ale Čína neprestala Honduras lákať,“ dodal.

Vlády Hondurasu a Číny podľa taiwanského ministra diskutujú o nadviazaní vzťahov a Taiwan sa rozhodol ukončiť vzťahy s Hondurasom, aby „ochránil svoju suverenitu a dôstojnosť“.

Honduras je už deviatym diplomatickým spojencom, ktorého Tchaj-pej stratil v prospech Pekingu od nástupu taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen do funkcie v máji 2016. Na svete je tak momentálne už iba trinásť krajín, ktoré Taiwan uznávajú. Väčšina z nich sú ostrovné štáty v Karibiku a južnom Tichomorí, no patrí medzi ne aj Vatikán a Eswatini v južnej Afrike.

Peking nedovoľuje krajinám, s ktorými má diplomatické vzťahy, aby udržiavali oficiálne vzťahy s Taiwanom, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia aj napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vlá­du.

Tchaj-pej v minulosti prerušil diplomatické vzťahy s krajinami, ktoré sa rozhodli diplomaticky uznať Čínu.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #honduras #Taiwan