„Všetci vieme, že existujúce medzery nemožno do roku 2030 úplne zaplniť… Bude to trvať roky. Toho sú si všetci vedomí,“ uviedol Pistorius.
Poslali Ukrajine, nenahradili
Bundeswehr od konca studenej vojny trpí nedostatočnými investíciami, poznamenáva Reuters. Podľa odborníkov sa navyše doposiaľ nepodarilo nahradiť veľkú časť techniky, ktorú Nemecko poslalo na Ukrajinu. Pistorius už koncom januára oznámil, že kvôli doplneniu armádneho arzenálu bude rokovať s predstaviteľmi zbrojného priemyslu, píše DPA.
VIDEO: Príprava na Rusov. Ukrajinci krotia v Nemecku Leopardy„Rovnako ako ostatné krajiny máme obmedzené zásoby. Ako spolkový minister obrany nemôžem všetko rozdať,“ povedal Pistorius. Minister tiež odmietol dodávky zbraní na Ukrajinu nad rámec už skôr oznámených záväzkov.
Kvôli obmedzenému rozpočtu je potrebné si stanoviť priority, pre Pistoriusa je to ochrana východného krídla NATO. Do roku 2025 chce vybudovať plne vybavenú divíziu a adekvátne prispievať do aliančných síl rýchlej reakcie, píše DPA.
VIDEO: Páľ! České Vampíry posiali nebo nad Ukrajinou raketamiSociálne demokratický minister obrany, ktorý sa funkcie ujal v polovici januára, chce navýšiť nemecké výdavky na obranu zo súčasných približne 1,5 percenta HDP na dve percentá v súlade s požiadavkami NATO. Pokiaľ sa posun týmto smerom podarí do konca volebného obdobia, bude Pistorius spokojný, cituje z rozhovoru Reuters.
Nedostatočné tempo investícií do nemeckej armády v polovici marca kritizovala parlamentná splnomocnenkyňa pre obranu Eva Höglová. Za existujúcich podmienok by podľa nej trvala modernizácia pol storočia. Vadí jej ťažkopádne a pomalé verejné obstarávanie, nedostatočná výška zbrojného fondu alebo žalostný stav časti kasární.
Čítajte viac Smetisko pre staré šroty? Ukrajina musela vrátiť systém protivzdušnej obrany. Nefungoval