Zbúrať most, stíhať kolaborantov. Kyjev predstavil plán pre Krym

Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov predstavil plán krokov, ktoré chce Kyjev podniknúť po tom, ako získa späť kontrolu nad okupovaným Krymom. Obsahuje okrem iného zámer zbúrať strategický most, ktorý spája okupovaný čiernomorský polostrov s Ruskom, alebo trestné stíhanie Ukrajincov, ktorí pracovali pre ruskú správu Krymu.

02.04.2023 17:50
krym Foto:
Ruská akcia v Jalte na Kryme v piatok 17. marca 2023 pri príležitosti deviateho výročia anexie Krymu. Mládež nesie transparent s nápisom: „Rusko nezačína vojny, ale ich ukončuje“ vedľa obrazu ruského prezidenta Vladimira Putina.
debata (307)

Danilov plán zverejnil v čase, keď sa ukrajinská armáda pripravuje na jarnú protiofenzívu v nádeji, že po viac ako 13 mesiacoch vojny dosiahne nové rozhodujúce úspechy a ukončí ruskú vojnu. Informovala o tom agentúra AP.

Moskva anektovala Krym v roku 2014, ale väčšina sveta ho ako ruské územie neuznáva. Budúci status polostrova zrejme bude kľúčovým prvkom pri akýchkoľvek rokovaniach o ukončení súčasných bojov.

VIDEO: Ako ukrajinský morský kamikadze dron prenikol cez ruskú obranu
Video

Kremeľ požaduje, aby Ukrajina ako podmienku mieru uznala ruskú zvrchovanosť nad Krymom aj ďalšie územné zisky Moskvy, ktorá formálne anektovala aj štyri ukrajinské oblasti na juhu a juhovýchode Ukrajiny. Kyjev vylúčil akékoľvek mierové rozhovory s Moskvou, kým ruské vojská neopustia všetky okupované územia vrátane Krymu.

Prepustili by Tatárov

Danilov navrhol trestné stíhanie Ukrajincov, ktorí pracovali pre Moskvou menovanú správu Krymu, a dodal, že niektorí z nich budú obvinení z trestných činov. Iní zase prídu o štátne dôchodky a bude im zakázané pracovať v štátnej správe. Chystaný postup prirovnal k procesu denacifikácie Nemecka po druhej svetovej vojne. V ďalšom z bodov programu avizoval okamžité prepustenie politických väzňov, vrátane mnohých krymských Tatárov.

Výbuch a následný požiar v sobotu 8. októbra...
Vrtuľník v sobotu 8. októbra 2022 hasí požiar...
+6Výbuch a následný požiar v sobotu 8. októbra...

Všetci ruskí občania, ktorí sa na Krym presťahovali po roku 2014, by mali byť vyhostení a všetky obchody s nehnuteľnosťami uzavreté pod ruskou vládou by mali byť podľa Danilova anulované.

V rámci plánu tiež vyzval na demoláciu 19 kilometrov dlhého Kerčského mosta, ktorý Rusko postavilo medzi juhoruským Krasnodarským krajom a Krymom. Most, ktorý je najdlhším v Európe, v októbri vážne poškodila bomba nastražená v nákladnom automobile. Moskva z útoku obvinila ukrajinskú vojenskú rozviedku.

VIDEO: Krymský most v plameňoch
Video

Rusko poškodený úsek mosta opravilo a obnovilo aj tok dodávok na Krym, ktorý počas vojny slúžil ako kľúčový uzol pre ruskú armádu. Ukrajina sa k zodpovednosti za útok neprihlásila, ale ukrajinskí predstavitelia sa v minulosti opakovane vyhrážali, že na most zaútočia.

Danilov by sa tiež zasadzoval za premenovanie mesta Sevastopoľ, ktoré je od 19. storočia hlavnou základňou ruskej Čiernomorskej flotily. Povedal, že by sa mohlo volať Objekt č. 6, než sa nájde iný názov.

Ruskom dosadený gubernátor prístavného mesta Michail Razvožajev označil plán za „zvrátený“. „Bolo by zlé brať vážne pripomienky chorých ľudí. Treba ich liečiť, a to teraz robí naša armáda,“ povedal Razvožajev agentúre TASS.

VIDEO: Na ruské zlo nezabudnú. Nad Bučou veje ukrajinská vlajka
Video

Danilov svoj plán zverejnil v čase, keď sa ukrajinské jednotky pripravujú na použitie novo dodaných západných zbraní, vrátane desiatok bojových tankov, na prelomenie ruskej obrany a znovu získanie obsadených oblastí v protiofenzíve, ktorá sa očakáva už tento mesiac.

Ruské jednotky sa už mesiace snažia dobyť Bachmut v rámci svojho úsilia o obsadenie celej Doneckej oblasti, ktorá je súčasťou východného priemyselného srdca Ukrajiny – Donbasu. Osemmesačné boje o Bachmut sú zrejme najdlhšie a pravdepodobne aj najsmrtonosnejšou bitkou vojny.

avdijivka Čítajte viac Avdijivka je nový Bachmut. Podobá sa scénam z postapokalyptického filmu
307 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Krym #anexia Krymu #vojna na Ukrajine