Ukrajinskí tajní a Navaľnyj. Rusi majú zosnovateľov výbuchu v Petrohrade

Nedeľný atentát na ruského blogera v Petrohrade naplánovali ukrajinské rozviedky v súčinnosti so spolupracovníkmi väzneného ruského opozičného predstaviteľa Alexeja Navalného, tvrdí podľa agentúry Interfax ruský protiteroristický výbor (NAK).

03.04.2023 10:44 , aktualizované: 12:25
tatarskij Foto:
Ruskí vyšetrovatelia a záchranné zložky pred kaviarňou v ruskom Petrohrade, ktorú v nedeľu 2. apríla 2023 zničil výbuch, pri ktorom zomrel prominentný vojenský bloger Vladlen Tatarskij a 15 ľudí bolo zranených.
debata (47)

„Teroristický čin, ktorý sa odohral 2. apríla v Petrohrade a bol namierený proti známemu novinárovi Vladlenovi Tatarskému, naplánovali ukrajinské rozviedky so zapojením agentov z radov osôb, ktoré spolupracujú s takzvaným Fondom boja proti korupcii Navaľného,“ citovala agentúra NAK. Protiteroristický výbor zároveň uviedol, že aj Darja Trepovová, ktorú dnes zadržali úrady v súvislosti s úmrtím Tatárskeho, je Navaľného aktívnou podporovateľkou. Navaľného Fond boja proti korupcii ruské úrady v roku 2021 označili za extrémistický a zakázali jeho činnosť.

„Je to teroristický čin, videli sme oznámenie NAK,“ povedal podľa agentúry TASS hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Sú dáta, súdiac podľa vyjadrenia NAK, že ukrajinské rozviedky môžu byť do naplánovania tohto teroristického činu zapojené,“ uviedol hovorca Kremľa.

Bloger Vladlen Tatarskij zomrel pri explózii v petrohradskej kaviarni. Ruský vyšetrovací výbor (Sledkom) zadržal Trepovovú spolu s operačnými službami v pondelok, napísala ruská štátna tlačová agentúra TASS. Dodala: „Trepovovú zadržali pre podozrenie z účasti na výbuchu v kaviarni v Petrohrade.“

Tatarskij, ktorého pravé meno bolo Maxim Fomin, mal na platforme Telegram vyše 560 000 sledo­vateľov a bol jedným z najvplyvnejších vojenských blogerov. Bol horlivým zástancom invázie Ruska na Ukrajinu a v kaviarni mal stretnutie s čitateľmi.

tatarskij Čítajte viac Výbuch v Prigožinovej kaviarni zabil známeho prokremeľského blogera

Pri výbuchu v kaviarni na brehu rieky Neva v historickom centre Petrohradu utrpelo zranenia vyše 30 ľudí, z nich desať ťažké.

Ruské tlačové agentúry uviedli, že bomba bola ukrytá v buste s podobou blogera, ktorú mu podozrivá venovala ako dar.

Zatknutá žena (26) je obyvateľka Petrohradu a bola zadržaná už aj v minulosti za účasť na protivojnových zhromaždeniach, uviedol Sledkom. je to najvyšší štátny orgán pre vyšetrovanie trestných činov v Rusku, dodala agentúra AP.

Kaviareň v Petrohrade po explózii, ktorá zabila...
Ruský bloger Vladlen Tatarskij hovorí počas...
+10Vladlen Tatarskij
47 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #Vladlen Tatarskij