Nepoužíva internet, patologicky sa bojí o život. Exochrankár prezradil detaily o Putinovom živote

Ruský prezident Vladimír Putin stále nepoužíva internet a aj tri roky od začiatku pandémie má strach, že sa nakazí covidom-19. Mimovládnej organizácii The Dossier Center (DC) to v utorok zverejnenom rozhovore povedal Gleb Karakulov, bývalý kapitán ruskej Federálnej ochrannej služby (FSO), ktorý z Ruska utiekol. Organizácii DC, ktorú založil bývalý najbohatší ruský oligarcha a kritik Kremľa Michail Chodorkovskij, Karakulov popísal aj ďalšie detaily zo života ruského prezidenta.

05.04.2023 12:30
putin Foto: ,
Ruský vodca Vladimir Putin vo svojej pracovni v moskovskom Kremli.
debata (217)

„Posledných pár rokov žije v informačnej izolácii. Patologicky sa bojí o život," povedal o Putinovi Karakulovovi. „Všemožnými bariérami sa odrezal od sveta: karanténou, informačným vzduchoprázdnom. Realitu vníma pokrivene,“ uviedol. To sa podľa agentúry AP, ktorá od DC získala hodiny videozáznamov a prepisy rozhovorov s Karakulovom, zhoduje s tvrdeniami iných ľudí blízkych Putinovi. Tí ho vykresľujú ako kedysi charizmatického, ale stále viac izolovaného vodcu, ktorý nepoužíva mobilný telefón ani internet a trvá na neustálom prístupe k ruskej štátnej televízii.

„Za celú dobu, čo slúžim, som ho nikdy nevidel s telefónom. Všetky informácie má len od blízkeho okruhu ľudí,“ povedal Karakulov.

Putinovu paranoju zrejme ešte prehĺbilo rozhodnutie vlani vo februári vtrhnúť na Ukrajinu. Ruský prezident sa teraz podľa Karakulova radšej vyhýba lietadlám a cestuje špeciálnym obrneným vlakom, ktorý navonok vyzerá ako každé iné ruské železničné vozidlo.

Má Putin dvojníkov? Posúďte sami

Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

Fotogaléria
Vladimir Putin na snímke z roku 2004 s...
Putin s vtedajším americkým prezidentom...
+7Putin s opernou divou Annou Netrebko v roku 2008.

Chýry o podlomenom zdraví odmieta

Karakulov však odmietol ostro sledované zvesti, že 70-ročný Putin trpí bližšie neurčenou chorobou. O tom od minuloročného vpádu ruskej armády na Ukrajinu špekulujú médiá. Putin sa naopak podľa Karakulova na svoj vek teší dobrému zdraviu. Obavy o zdravotný stav má však Putin v súvislosti s nákazou covidom-19. Všetci zamestnanci sa musia pred stretnutím na dva týždne izolovať, uviedol Karakulov.

VIDEO: Putinove ‚nepokojné nohy‘
Video

Karakulov pracoval pre terénnu jednotku FSO zaisťujúcu šifrovanú prezidentskú komunikáciu, ktorá Putinovi zaisťovala bezpečné spojenie na cestách. Hoci nebol jeho dôverníkom, ruského prezidenta v posledných 13 rokoch sprevádzal na viac ako 180 cestách, a mal tak možnosť ho pozorovať z neobvyklej blízkosti. AP jeho totožnosť overila pri troch anonymných zdrojoch v USA a Európe a nezávisle potvrdila aj jeho osobné údaje a fakt, že je v registri ruského ministerstva vnútra vedený ako hľadaná osoba.

Vojnový zločinec Putin

Organizácii DC Karakulov povedal, že sa mu aj s rodinou podarilo utiecť do Turecka po tom, čo vlani v októbri Putina sprevádzal na summit v Kazachstane. V Rusku by bol súdený ako zbeh.

Ukrajina Nemecko uarus Habeck návšteva Čítajte viac Zelenskyj: Dúfam, že Putin strávi zvyšok svojich dní v pivnici s vedrom namiesto záchoda

"Toho muža (Putina) považujem za vojnového zločinca, povedal DC Karakulov, ktorý rozhovor poskytol koncom minulého roka. Organizácia ho zverejnila vo chvíli, keď sa uistila, že už v Turecku nebýva a aj s rodinou sa ukrýva na bezpečnom mieste.

Pracovník FSO tiež potvrdil niektoré skoršie špekulácie a tvrdenia o Putinovom osobnom živote a majetku. Kolega Karakulovi potvrdil, že Putin má pri Čiernom mori opulentný palác, o ktorom hovorilo sledované vyšetrovanie tímu väzneného kritika Kremľa Alexeja Navalného. Potvrdil tiež, že Putin má v niekoľkých rezidenciách identické kancelárie. The Dossier Center povedal, že bol svedkom toho, ako Putin hovoril z kancelárie v Soči, zatiaľ čo podľa ruskej televízie mal mať rokovania v rezidencii pri Moskve.

VIDEO: Na Putina je zatykač. Zadržali by ho na Slovensku?
Video
Vladimir Putin Čítajte viac Má strach? Putinove rezidencie začali chrániť systémy protivzdušnej obrany
217 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #koronavírus