Šéfka NATO? Politico zase spomenulo aj Čaputovú

Slovensko čaká, kedy súčasná hlava štátu oznámi, či bude opäť kandidovať v budúcoročných voľbách. Mohla by však byť Zuzana Čaputová šéfkou NATO?

06.04.2023 08:20
Čaputová Foto: ,
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
debata (109)

Keby aj mala záujem o tento post, jej šanca je veľmi malá. Obvykle dobré informovaný spravodajský portál Politico ju však zase spomenul v článku, ktorý sa venuje špekuláciám, kto by mohol nahradiť súčasného generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie.

VIDEO: Riadi prezidentku Čaputovú? Reaguje veľvyslanec USA

Video
Slovenskí politici, hlavne z opozičných strán, radi tvrdia, že slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú riadi americká ambasáda. Ako na to reaguje ambasádor USA Gautam Rana?

Čaputová je takpovediac v kategórii ostatní. Nie je však v zlej spoločnosti.

"Ďalšími možnými kandidátmi, ktorí sa niekedy spomínajú, sú estónska premiérka Kaja Kallasová a španielsky premiér Pedro Sánchez. Menej často britský minister obrany Ben Wallace, kanadská podpredsedníčka vlády Chrystia Freelandová, rumunská hlava štátu Klaus Iohannis a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová,“ napísalo Politico.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Vymení Prezidentský palác za Brusel? Politico spomína Čaputovú ako kandidátku na šéfku NATO

Stoltenberg je na čele NATO od októbra 2014 a mandát mu členské krajiny predĺžili už tri razy. Napriek ruskej vojne proti Ukrajine teraz bývalý nórsky premiér tvrdí, že na jeseň tohto roku už vo vo funkcii určite skončí.

Veľa sa hovorí o tom, že by ho mohla nahradiť súčasná predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

"Nie je kandidátkou na túto prácu. Špekulácie nebude komentovať,“ citovalo Politico vyjadrenie eurokomisie.

Nová EK sa bude tvoriť až po budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu. Je nepravdepodobné, že von der Leyenová by svoj súčasný mandát ukončila skôr. Keby aj chcela byť šéfkou NATO, kritici jej určite budú pripomínať, že rokoch 2013 až 2019 bola nemeckou ministerkou obrany, ale jej krajina v tom čase ani náhodu na ozbrojené sily nevydávala dve percentá hrubého domáceho produktu, čo je záväzok krajín aliancie.

VIDEO: NATO: Vojaci, brániť Slovensko pripravení? Vždy pripravení!

Video
Severoatlantická aliancia oznámila, že multinárodný prápor na Slovensku pod českým velením je oficiálne bojaschopný. Toto rozhodnutie prišlo po cvičení Strong Cohesion 2022 (Silná súdržnosť). Pozrite si video z výcviku vojakov. NATO prítomnosť na východnom krídle vrátane Slovenska posilnilo po ruskej invázii proti Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára.

Často sa v bruselských kuloároch spomína aj holandský premiér Mark Rutte. Ten však podľa Politico prípadnú kandidatúra na šéfa NATO stále odmieta a tvrdí, že ak odíde z domácej politiky, chce sa venovať niečomu inému.

© Autorské práva vyhradené

109 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová #Putinova vojna