Diplomatická prestrelka. Menczer odkázal Lipavskému: Ruky preč od maďarských detí!

Šéf českej diplomacie Jan Lipavský na Twitteri vyjadril ľútosť nad tým, že Česko sa nepridá k žalobe EÚ proti "maďarskému anti-LGBTQI+ zákonu". Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer českému ministrovi vo štvrtok na Facebooku odkázal: "Ruky preč od maďarských detí!" Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

06.04.2023 18:36 , aktualizované: 23:30
Belgicko EÚ EP LGBTIQ uznesenie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (116)

„Mrzí ma, že sa Česko nepripojí k európskej žalobe proti maďarskému anti-LGBTQI+ zákonu. My v Pirátskej strane sa však v tejto záležitosti nemienime vzdať. Deti neohrozuje vidieť také postavy v TV či v knižkách. Ohrozuje ich umelé vzbudzovanie nenávisti alebo zatajovanie informácií,“ napísal Lipavský.

„To, čo sa deje v českých škôlkach a školách, je záležitosťou Čechov, mňa do toho nič. Nie je ma nič ani do toho, ako Jan Lipavský vychováva svoje dieťa – ak nejaké má,“ reagoval Menczer. Dodal zároveň, že deti sú zraniteľné, nevedia sa ochrániť samy, preto je potrebné chrániť ich pred LGBTQ propagandou a pedofilmi zákonom.

Švédska vláda v nedeľu oznámila, že sa pripojí k žalobe Európskej únie voči tomuto maďarskému zákonu, ktorý považuje za inšpirovaný Kremľom. Z jej príspevku na Twitteri vyplýva, že žalobu podporuje už desať členov EÚ.

Hungary Gay Pride Čítajte viac Švédsko sa pridalo ku kritike Maďarska, za zákon namierený proti LGBTI+ ľuďom

Európska komisia 15. júla 2021 iniciovala právne konanie proti Maďarsku pre zákon na ochranu detí, pretože podľa nej obsahuje homofóbne prvky. Ku konaniu sa pridal Európsky parlament a Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Portugalsko, Rakúsko, Dánsko, Malta a Španielsko.

LGBTI / Homosexuáli / Sexuálne menšiny / Čítajte viac Ruská duma schválila sprísnenie zákazu propagácie homosexuality

Ide o podozrenie, že maďarský zákon zmiešava gayov a pedofilov a že maďarská vláda tak zavádza diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity. EK sa preto obrátila na súd. Podľa žaloby maďarský zákon porušuje niektoré pravidlá vnútorného trhu, základné práva jednotlivcov (najmä ľudí z komunity LGBTQI+) a hodnoty EÚ.

Maďarský zákon o „posilnení opatrení proti pedofilným páchateľom a o zmene a doplnení niektorých zákonov na ochranu detí“ stanovuje, že obsah, ktorý predstavuje alebo propaguje odlišnú rodovú identitu než je tá pri narodení, zmenu pohlavia alebo homosexualitu, je zakázaný pre osoby mladšie ako 18 rokov.

Memecko a Francúzsko sa pripájajú k súdnemu konaniu Európskej komisie (EK) proti Maďarsku kvôli jeho zákonu, ktorý podľa EK diskriminuje sexuálne menšiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády. Maďarský parlament ovládaný konzervatívnou stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil predvlani zákon zakazujúci akúkoľvek prezentáciu homosexuality a diel s ňou spojených v školách pre deti do 18 rokov.

116 debata chyba
Viac na túto tému: #LGBTI+