Podľa SEO ale môže táto operácia zhoršiť zrak, na estetické účely ju neodporúča ani americká oftalmologická akadémia (AAO).
Metóda, pri ktorej sa laserom vytvorí v rohovke vrecko a do nej sa nanesie pigment na prekrytie prirodzenej farby oka, je známa už niekoľko desiatok rokov. Používa sa pri odstránení defektov rohovky, napríklad zákalu, či v niektorých prípadoch u nevidiacich.
Čítajte viac Trávite pred displejom viac než 2 hodiny denne? Máte 90 % šancu na rozvoj CVSFarba očí je daná dedične. Najčastejšia v populácii (až 80 percent) je farba hnedá, modré oči má asi sedem až desať percent ľudí a len zhruba dve percentá populácie sú zelenooká. Vzácna je potom farba šedá. Farba dúhovky sa počas života môže meniť, napríklad krátko po narodení či v neskoršom veku vplyvom starnutia, kedy dúhovka stráca pigment a stáva sa svetlejšou. Výrazná zmena u dospelého môže signalizovať závažné ochorenie, okrem iného zelený zákal, zápal či nádor.
Ak chce niekto z estetických dôvodov zmeniť farbu očí, bezpečnejšie ako chirurgický zákrok sú farebné kontaktné šošovky.