Vyfotografované dokumenty začali na sociálnych sieťach kolovať minulý týždeň. Rýchlo ich rozšírili najmä proruské kanály na telegrame, kde sa podľa ruskojazyčného serveru BBC objavili aj zmenené verzie najmenej jedného dokumentu. Vymyslené údaje obsahujú dokumenty aj podľa Kyjeva. Vojenskí analytici uvádzajú, že mohli byť upravené na dezinformačné účely, niektoré časti sa však podľa odborníkov zdajú byť autentické.
Podľa analytikov denníka The New York Times uniknuté dokumenty ukázali, že Spojené štáty majú veľmi podrobný prehľad o ruských vojnových plánoch a vyplýva z nich, že USA boli schopné odovzdávať Ukrajine informácie o načasovaní ruských útokov a niekedy tiež konkrétne údaje o plánovaných cieľoch. Zverejnený materiál, ktorý je päť týždňov starý, však neobsahuje konkrétne bojové plány, napríklad ako, kedy a kde plánuje Ukrajina začať ofenzívu. Významné sú však podľa analytikov detaily, ako napríklad zmienky o miere výdavkov na raketové systémy HIMARS. Uniknuté dokumenty podľa stanice CNN tiež odhaľujú kľúčové slabiny Ukrajiny spojené s výzbrojou a protivzdušnou obranou alebo veľkosť a pripravenosť práporov v kritickej fáze vojny.
VIDEO: Dážď smrti. USA dodali Ukrajincom novú zbraňNiektoré z dokumentov, ktoré sú podľa amerických predstaviteľov autentické, odhaľujú rozsah amerického odpočúvania kľúčových spojencov – okrem Ukrajiny tiež Izraela či Južnej Kórey. Okrem iného odhaľujú, že Spojené štáty špehovali aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. To samo o sebe nie je prekvapujúce, uviedol zdroj blízky Zelenskému, ukrajinskí predstavitelia sú však z úniku hlboko rozladení. Iné dokumenty ukazujú mieru, do akej sa Spojeným štátom podarilo preniknúť do štruktúr ruského ministerstva obrany a ruskej žoldnierskej Vagnerovej spoločnosti.
Americké ministerstvo obrany uviedlo, že „nepretržite pracuje na zistení rozsahu šírenia informácií“ a ich pravdivosti, povedal v pondelok novinárom hovorca amerického ministerstva obrany Chris Meagher. Skutočnosť, že tieto dokumenty kolujú online, podľa neho predstavuje „veľmi vážne riziko pre národnú bezpečnosť a môže potenciálne podporovať dezinformácie“. Uniknuté dokumenty označil za „vysoko utajovaný citlivý materiál“.

Rozsiahly únik donútil Ukrajinu k zmene vojnových plánov, uviedla stanica CNN s odvolaním sa na zdroj v administratíve ukrajinského prezidenta Zelenského. Z informácií CNN nie je jasné, čoho konkrétne sa týkali vojnové plány, ktoré sa mali zmeniť. Poradca Zelenského kancelárie Mychajlo Podoljak agentúre Reuters povedal, že strategické plány Ukrajiny zostávajú rovnaké, ale taktické sa môžu meniť vždy. „Existujú strategické úlohy – tie sú nemenné. Ale operačné a taktické scenáre sa neustále spresňujú na základe vyhodnotenia situácie na bojisku, zaopatrení zdrojov, spravodajských informácií o zdrojoch nepriateľa a tak ďalej,“ povedal Podoljak. „V tejto chvíli nie je možné plány prehodnocovať, pretože sa na nich len pracuje,“ dodal.
VIDEO: To je mohutná sila. Vojaci USA sa naloďujú v Poľsku.V jednom z dokumentov, ktorý sa opiera o zistenia zo zachytenej komunikácie, sa uvádza, že Zelenskyj koncom februára „navrhol udrieť na miesta rozmiestnenia ruských jednotiek v ruskej Rostovskej oblasti“ pomocou bezpilotných lietadiel, keďže Ukrajina nedisponuje strelami schopnými zasiahnuť takto vzdialené ciele.
To by podľa CNN mohlo vysvetľovať, prečo USA doteraz váhajú s poskytnutím striel dlhšieho doletu Kyjevu. Americké spravodajské služby sa v jednom z dokumentov obávajú, že Čína by mohla využiť ukrajinské údery na ciele hlboko v Rusku „ako príležitosť na to, aby NATO označila za agresora a mohla zvýšiť svoju pomoc Rusku“.
VIDEO: Nácvik streľby: torpédoborec USA, na ktorý sa hnevá Čína, v akciiDokumenty tiež poskytujú prehľad o počte obetí na oboch stranách, čo sú čísla, ktoré je z podstaty ťažké presne odhadnúť a ktoré sa USA zdráhajú podrobne zverejňovať. Straty ruských síl podľa amerických služieb dosiahli k tohtoročnému februáru 189 500 až 223 000 vojakov, z toho až 43 000 vojakov v boji padlo. Na strane Ukrajiny sú straty 124 500 až 131 000 vojakov, z toho až 17 500 padlých.
Dokumenty zároveň poukazujú na to, že Američanom sa podarilo odhaliť ruskú stratégiu boja proti západným tankom, ktoré Ukrajina už začala dostávať od svojich spojencov. Plán „predpokladá vytvorenie troch palebných zón podľa dostrelu – dlhého, stredného a krátkeho – pričom každá zóna by bola pokrytá špecifickou výzbrojou a typmi jednotiek,“ uvádza sa v dokumente spravodajských služieb.
VIDEO: Lepšie mínomety NATO nemá. Čo získa Ukrajina proti Rusku?Únik nastal v čase, keď USA a Ukrajina nadviazali dôvernejšie vzťahy ohľadom zdieľania spravodajských informácií, pripomína CNN. Ukrajinskí predstavitelia na začiatku vojny váhali so zdieľaním svojich bojových plánov so Spojenými štátmi, pretože sa obávali úniku informácií. Mali tiež obavy, že zdieľanie informácií by mohlo poukázať na ich slabiny a odradiť Američanov od ďalšej pomoci, a preto ich starostlivo strážili. Výmena spravodajských informácií medzi Kyjevom a Washingtonom sa vlani na jeseň značne uvoľnila a obe krajiny úzko spolupracovali na variantoch ukrajinskej ofenzívy.
Ďalšie napätie únik vyvolal aj v diplomatických vzťahoch Francúzska a Ruska. Francúzske ministerstvo obrany v nedeľu dementovalo informáciu obsiahnutú v jednom z uniknutých dokumentov o vojne na Ukrajine, že má v napadnutej krajine svojich vojakov. Podľa denníka The Guardian sa v dokumente uvádza, že sa na Ukrajine pohybujú malé kontingenty špeciálnych síl zo štátov NATO. Popri Francúzsku ide podľa týchto tvrdení o USA, Britániu či Lotyšsko. Kremeľ uviedol, že Francúzsko v takom prípade nemôže pomýšľať na úlohu sprostredkovateľa medzi Moskvou a Kyjevom.