Generál Syrskyj: Rusko prešlo v Bachmute k taktike spálenej zeme

Ruské sily prešli v boji o ukrajinské mesto Bachmut k taktike spálenej zeme, ktorú predtým uplatňovali v Sýrii. Ukrajinské pozície ničia intenzívnym bombardovaním, uviedol veliteľ ukrajinských pozemných vojsk Oleksandr Syrskyj. Situácia je vo východoukrajinskom meste obliehanom niekoľko mesiacov podľa neho ťažká, ale stále pod kontrolou.

10.04.2023 11:03 , aktualizované: 17:00
vojna na Ukrajine, Bachmut Foto: ,
Ukrajinskí vojaci strieľajú zo samohybnej húfnice na ruské pozície pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v nedeľu 5. marca 2023.
debata (87)

„Nepriateľ prešiel na takzvanú ‚sýrsku‘ taktiku spálenej zeme. Ničia budovy a pozície leteckými údermi a delostreleckou paľbou,“ uviedol Syrskyj na mediálnej platforme ukrajinskej vlády Military Media Center. „Obrana Bachmutu pokračuje. Situácia je ťažká, ale pod kontrolou,“ dodal.

Rusko podľa neho bolo nútené do bojov v centre Bachmutu nasadiť špeciálne jednotky a výsadkárov, boje opísal ako urputné na oboch stranách. Syrskyj tiež uviedol, že v nedeľu navštívil frontové línie pri Bachmute a s tamojšími ukrajinskými veliteľmi rokoval o ďalšom postupe a problémoch, ktoré treba bezodkladne riešiť.

VIDEO: Sneh, blato, smrť. Drsné podmienky v bojoch o Bachmut
Video

O Bachmut zvádzajú ukrajinskí obrancovia a ruské invázne sily ťažké boje už pol roka. V uplynulých týždňoch sa Rusi mesto pokúšali obkľúčiť, ukrajinským jednotkám sa však naďalej darí brániť zásobovacie trasy vedúce do mesta. V posledných dňoch sa ruské úsilie sústredí na dobytie centra Bachmutu. Ukrajinskí obrancovia z neho boli nútení ustúpiť smerom do štvrtí na západe mesta.

VIDEO: Lepšie mínomety NATO nemá. Čo získa Ukrajina proti Rusku?
Video

Sily Moskvy teraz podľa Denisa Pušilina, šéfa proruského útvaru na východe Ukrajiny, tzv. Doneckej ľudovej republike (DNR), ovládajú 75 percent Bachmutu, napísala agentúra Reuters. Pušilin na telegrame zároveň zverejnil video, v ktorom tvrdí, že Bachmut navštívil.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine