Egypt plánoval Rusku tajne dodať tisíce rakiet, vyplýva z uniknutého dokumentu

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, ktorý je jedným z najbližších spojencov USA a významným príjemcom americkej vojenskej a ekonomickej pomoci, nedávno nariadil vyrobiť 40 000 rakiet, ktoré mali byť tajne exportované do Ruska, a to napriek vojne na Ukrajine. S odvolaním sa na uniknutý americký spravodajský dokument o tom napísal The Washington Post (WP).

11.04.2023 10:16
debata (44)

Časť prísne tajného dokumentu zo 17. februára sumarizuje údajné rozhovory medzi Sísím a vrchnými egyptskými vojenskými predstaviteľmi a spomína tiež plány na dodávky delostreleckej munície a strelného prachu Rusku. Sísí podľa dokumentu dal úradníkom pokyn, aby výrobu a dodávku rakiet do Ruska utajili, „aby sa vyhli problémom so Západom“.

Pentagon Čítajte viac Ukrajina musela pre únik tajných dokumentov v USA zmeniť vojnové plány

Denník The Washington Post získal záznamy zo zložky snímok utajovaných dokumentov, ktoré boli vo februári a marci zverejnené na diskusnej platforme Discord, obľúbenej medzi hráčmi počítačových hier.

VIDEO: Dážď smrti. USA dodali Ukrajincom novú zbraň
Video

Nemenovaný americký vládny úradník WP povedal, že podľa informácií Washingtonu Egypt plán doteraz neuskutočnil. „Nie sme si vedomí, že by sa tento plán realizoval,“ uviedol.

V odpovedi na otázky týkajúce sa dokumentu a autentickosť opísaných rozhovorov hovorca egyptského ministerstva zahraničia uviedol, že „egyptský postoj je od začiatku založený na neangažovanosti v tejto kríze a na záväzku udržiavať rovnaký odstup k obom stranám“. „Naďalej vyzývame obe strany, aby ukončili nepriateľské akcie a dosiahli politické riešenie prostredníctvom rokovaní,“ dodal k vojne na Ukrajine.

VIDEO: To je mohutná sila. Vojaci USA sa naloďujú v Poľsku.
Video

Ruská invázia na Ukrajinu výrazne ochromila prístup Egypta k ukrajinskej pšenici, na ktorú sa severoafrická krajina spoliehala v 80 percentách svojho dovozu, píše denník The Times of Israel. Káhira sa následne obrátila na Moskvu so žiadosťou o pomoc, čo možno naznačuje posilnenie vzťahov medzi oboma krajinami v čase, keď Rusko čelí čoraz väčšej izolácii zo strany Západu.

VIDEO: Lepšie mínomety NATO nemá. Čo získa Ukrajina proti Rusku?
Video
Ukrajina kúpi od Poľska 150 obrnených transportérov Rosomak, samohybné mínomety Rak a protilietadlové riadené strely Piorun. Zistite viac o mínometor Rak. Video: Huta Stalowa Wola.

Pentagón v pondelok uviedol, že únik vysoko citlivých amerických dokumentov, z ktorých sa mnohé týkajú konfliktu na Ukrajine, predstavuje „veľmi vážne“ riziko pre národnú bezpečnosť USA. Americké ministerstvo spravodlivosti okolnosti úniku vyšetruje.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine