Vláda USA podľa médií zvažuje opatrenia proti maďarskej vláde, môže ísť o sankcie

Vláda Spojených štátov plánuje zaviesť opatrenia proti maďarskej vláde, zvažuje napríklad uvalenie sankcií na vplyvné maďarské osoby. S odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje to uviedol v utorok server 444.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

11.04.2023 13:07
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata (124)

Podľa servera môže ísť o čosi podobné ako v roku 2014, keď šiestim maďarským občanom zakázali vstup do USA pre obvinenia z korupcie.

Veľvyslanec Spojených štátov v Budapešti David Pressman zvolal na stredu tlačovú konferenciu a sankcie by mohol predstaviť práve tam, píše 444.hu. Americké veľvyslanectvo tému tlačovej konferencie konkrétne neuviedlo.

VIDEO: Čo povie Heger Orbánovi o ruskej vojne?

Video

Vzťahy medzi maďarskou a americkou vládou sú podľa servera veľmi napäté. Premiér Viktor Orbán si napríklad robil posmešky z mien amerických diplomatov a opakovane tvrdil, že USA chcú nanútiť Maďarsku vstup do vojny proti Rusku. Pressman zas často kritizuje Orbánovu vládu v súvislosti s postojom k vojne na Ukrajine. Tvrdí, že šíri ruskú propagandu.

K zmierneniu napätia neprispel ani odkaz americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi pred jeho obžalovaním 3. apríla. Orbán na Twitteri napísal: „Bojujte ďalej, pán prezident! Sme s Vami“. Maďarský ministerský predseda 2. marca pre švajčiarsky týždenník Die Weltwoche vyhlásil, že ak by bol v Spojených štátoch prezidentom Trump, vojna na Ukrajine by vôbec nevypukla; a ak by ho Američania v roku 2020 znovuzvolili za prezidenta, tak by za niekoľko týždňov zrejme dosiahol mier.

124 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #vojna na Ukrajine