„Necítime tlak zo strany našich priateľov a partnerov v súvislosti so spustením ofenzívy,“ povedal Šmyhaľ v exkluzívnom rozhovore pre americký portál The Hill.
„Všetci naši priatelia a partneri predsa jasne chápu, že na to, aby človek prešiel do protiofenzívy, musí byť stopercentne a ešte viac ako stopercentne pripravený,“ dodal.
Jeho návšteva sa koná podľa The Hill aj na pozadí veľkého úniku spravodajských informácií, ktoré obsahovali pochmúrne hodnotenia USA o ubúdajúcej munícii ukrajinskej protivzdušnej obrany. Na otázku, ako únik dokumentov ovplyvňuje plánovanie ukrajinskej protiofenzívy, Šmyhal odhodlane uviedol, že „Ukrajina oslobodí svoju krajinu“.

„Viackrát sme dokázali, že to zvládneme. Od našich medzinárodných partnerov žiadame viac vojenských kapacít, ako sú tanky, munícia, lietadlá, obrnené vozidlá,“ napísal.
Ukrajina potrebuje zasadiť Rusku rozhodujúci vojenský úder, aby získala späť čo najväčšie územie a zároveň si vytvorila kľúčovú páku na prípadné rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, skonštatoval portál.
Úniky informácií zo spravodajských služieb však vyvolávajú otázky, či sú nejaké taktické plány ohrozené a či sa neodhalili slabé miesta.
Riziko neúspechu je vážne, píše The Hill. Hoci prezident Biden vyhlásil, že USA budú podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako to bude potrebné“, únava z vojny ohrozuje solidaritu – medzi americkou verejnosťou, medzi ukrajinskými spojencami a dokonca aj medzi ukrajinským ľudom.
„Skutočne vidíme straty, pokiaľ ide o ekonomiku, pokiaľ ide o ľudské životy, a tieto straty si naozaj vyberajú ťažkú daň u nás všetkých,“ povedal Šmyhal, ale dodal, že „to neznamená, že nám nezostala odvaha, inšpirácia alebo sily, aby sme bojovali až do konečného víťazného momentu, o ktorý sa všetci usilujeme.“
VIDEO: Ostro sledovaný Zelenskyj. Poľskí policajti ho strážili ako oko v hlave.
Šmyhalova misia vo Washingtone je súčasťou ukrajinskej stratégie – kým prebiehajú bojové prípravy, premiér má za úlohu zmobilizovať partnerské krajiny, aby poskytli ekonomickú podporu, ktorá je pre prežitie Ukrajiny rovnako kľúčová ako vojenská.
Premiér sa zúčastní na jarnom zasadnutí Medzinárodného menového a finančného výboru a spoločného výboru MMF a Svetovej banky pre rozvoj.
Hospodárska pomoc Ukrajine vo veľkej miere prúdi prostredníctvom Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu, ktorý odhaduje, že Kyjev potrebuje na pokrytie prevádzkových nákladov mesačne až 4 miliardy USD. Z tejto pomoci sa hradia najmä platy ukrajinských učiteľov, zdravotníckych pracovníkov, dôchodcov a časť ide na obnovu kritickej infraštruktúry zničenej ruským bombardovaním – napríklad proti energetickým závodom a vodárenským zariadeniam.
USA prisľúbili Ukrajine od 24. februára 2022, keď sa začala ruská invázia v plnom rozsahu, hospodársku pomoc vo výške približne 22 miliárd dolárov a ešte viac na vojenskú podporu. Tieto prostriedky sú posilnené ďalšími partnerskými krajinami. Európska únia prisľúbila 19,6 miliardy dolárov na pomoc pri pokrytí prevádzkových nákladov ukrajinskej vlády na rok 2023. A Kanada minulý týždeň oznámila ďalšiu hospodársku pomoc vo výške 2,4 miliardy dolárov, píše The Hill.
Šmyhal nešetrí chválou americkej podpory a uznal, že miliardy dolárov smerujúce na Ukrajinu sú výsledkom „veľmi ťažkých a komplikovaných rozhodnutí“ Joa Bidena a amerických zákonodarcov. Neváhal však povedať, čo ešte Ukrajinci podľa neho potrebujú, aby zatlačili na Rusko.
„Aby sme boli pripravení na protiofenzívu, potrebujeme viac delostrelectva a munície. Potrebujeme viac rakiet stredného alebo stredného a dlhého doletu, potrebujeme tanky a budeme potrebovať stíhačky,“ uviedol Šmyhal pre portál The Hill.