Rovnaké obvinenia boli – v neprítomnosti – vznesené aj voči Pratasevičomu kolegovi Janovi Rudikovi, ktorý sa momentálne zdržiava v zahraničí.
Súdne pojednávanie bolo odročené na 19. apríla, aby sa Pratasevič mohol pred výsluchom oboznámiť s novými obvineniami.
Pratasevič a jeho vtedajšia priateľka, ruská štátna príslušníčka Sofia Sapegová, boli zatknutí po núdzovom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku v máji 2021. Toto pristátie si bieloruské úrady vynútili pod lživou zámienkou, že na palube lietadla je bomba.
Krátko po svojom zatknutí Pratasevič opakovane vystúpil v štátnych bieloruských médiách, pričom kritizoval svojich bývalých spoločníkov. Vo vysielaní bieloruskej televízie sa tiež priznal k trestným činom, ktoré mu boli pripisované, a uviedol, že chce žiť normálnym, pokojným životom. Oznámil tiež, že začína spolupracovať s provládnou organizáciou Systém obhajcov ľudských práv.
Čítajte viac Priateľku zadržaného novinára Prataseviča odsúdili na šesť rokov väzeniaSúd v Bielorusku Sapegovú uznal za vinnú z organizovania masových nepokojov a akcií, ktoré hrubo narušujú verejný poriadok, a z podnecovanie sociálnej nenávisti voči príslušníkom bezpečnostných zložiek, a odsúdil ju na šesť rokov väzenia. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko jej odmietol udeliť milosť.
Kanál NEXTA sa stal aj medzinárodne známy vďaka svojmu spravodajstvu o protestoch, ktoré v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách v roku 2020 a ktoré bieloruská opozícia i Západ považujú za zmanipulované.
Najvyšší súd Bieloruska pred časom vyhlásil spravodajský kanál NEXTA za „teroristickú organizáciu“ a jeho činnosť je v Bielorusku zakázaná.
NEXTA sa teraz venuje najmä spravodajstvu o vojne rozpútanej Ruskom proti Ukrajine, a to z proukrajinského pohľadu, dodala RFE/RL s tým, že web kritizuje podporu poskytovanú bieloruským vedením Rusku a jeho ozbrojeným silám na Ukrajine.
Čítajte viac Vyšetrovanie potvrdilo podozrenia: Bielorusko pri únose Prataseviča zámerne klamalo