Bývalému šéfredaktorovi nezávislého spravodajského webu Pratasevičovi sprísnili obvinenia

Oblastný súd v Minsku sprísnil obvinenia voči bývalému šéfredaktorovi nezávislého spravodajského kanálu NEXTA Ramanovi Pratasevičovi. Ako v piatok informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), okrem obvinení z výtržníctva, sprisahania s cieľom chopiť sa moci a podnecovania nenávisti je teraz Pratasevič obvinený aj z vedenia extrémistickej skupiny, za čo mu v prípade uznania viny hrozí až desať rokov väzenia.

14.04.2023 10:04
Raman Pratasevič Foto:
Disident Raman Pratasevič na archívnej snímke.
debata (1)

Rovnaké obvinenia boli – v neprítomnosti – vznesené aj voči Pratasevičomu kolegovi Janovi Rudikovi, ktorý sa momentálne zdržiava v zahraničí.

Súdne pojednávanie bolo odročené na 19. apríla, aby sa Pratasevič mohol pred výsluchom oboznámiť s novými obvineniami.

Pratasevič a jeho vtedajšia priateľka, ruská štátna príslušníčka Sofia Sapegová, boli zatknutí po núdzovom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku v máji 2021. Toto pristátie si bieloruské úrady vynútili pod lživou zámienkou, že na palube lietadla je bomba.

Krátko po svojom zatknutí Pratasevič opakovane vystúpil v štátnych bieloruských médiách, pričom kritizoval svojich bývalých spoločníkov. Vo vysielaní bieloruskej televízie sa tiež priznal k trestným činom, ktoré mu boli pripisované, a uviedol, že chce žiť normálnym, pokojným životom. Oznámil tiež, že začína spolupracovať s provládnou organizáciou Systém obhajcov ľudských práv.

pratasevič Sofja Sapegová Čítajte viac Priateľku zadržaného novinára Prataseviča odsúdili na šesť rokov väzenia

Súd v Bielorusku Sapegovú uznal za vinnú z organizovania masových nepokojov a akcií, ktoré hrubo narušujú verejný poriadok, a z podnecovanie sociálnej nenávisti voči príslušníkom bezpečnostných zložiek, a odsúdil ju na šesť rokov väzenia. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko jej odmietol udeliť milosť.

Kanál NEXTA sa stal aj medzinárodne známy vďaka svojmu spravodajstvu o protestoch, ktoré v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách v roku 2020 a ktoré bieloruská opozícia i Západ považujú za zmanipulované.

Najvyšší súd Bieloruska pred časom vyhlásil spravodajský kanál NEXTA za „teroristickú organizáciu“ a jeho činnosť je v Bielorusku zakázaná.

NEXTA sa teraz venuje najmä spravodajstvu o vojne rozpútanej Ruskom proti Ukrajine, a to z proukrajinského pohľadu, dodala RFE/RL s tým, že web kritizuje podporu poskytovanú bieloruským vedením Rusku a jeho ozbrojeným silám na Ukrajine.

lietadlo, pratasevič Čítajte viac Vyšetrovanie potvrdilo podozrenia: Bielorusko pri únose Prataseviča zámerne klamalo
1 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Raman Pratasevič