Ukrajinci v Poľsku nezarábajú veľa, ale mnohí chcú zostať, zistila štúdia

Ukrajinci, ktorí do Poľska ušli pred vojnou s Ruskom, sa dokázali uplatniť na pracovnom trhu, ale veľa nezarábajú a vykonávajú prácu, ktorá je pod ich kvalifikáciou. Každý piaty sa ale aj tak chce usadiť v Poľsku natrvalo, napísal denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na prieskum, ktorého výsledky zverejnila centrálna banka.

15.04.2023 07:08
Poľsko, Zelenskyj, Duda, Ukrajina Foto: ,
Poľský prezident Andrzej Duda a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij sa objímajú pred prezidentským palácom vo Varšave v stredu 5. apríla 2023.
debata (19)

Poznatky vrhajú nové svetlo na situáciu ukrajinských utečencov v krajine, na ich plány do budúcnosti a tiež na rozsah pomoci, ktorú v Poľsku využívajú. Ukázalo sa, že Ukrajinci si rýchlo našli uplatnenie na pracovnom trhu. Už dva mesiace po vypuknutí vojny 28 percent utečencov bolo zamestnaných. O niekoľko mesiacov neskôr, vlani v novembri, si prácu našlo už 65 percent utečencov a 24 percent ju hľadalo. Zvyšných 11 percent utečencov nie je pracovne aktívnych.

Len necelá štvrtina ukrajinských utečencov však vyhlasuje, že má stále zamestnanie, poznamenal denník. Ukrajinci často vykonávajú zle platené práce a na čiastočný úväzok. Priemerný ukrajinský utečenec v Poľsku zarába 2000 až 3000 zlotých (asi 425 až 640 eur). Vzhľadom na to, že polovica z utečencov v Poľsku má vysokoškolské vzdelanie a súčasne značná časť si našla prácu v zle platených odboroch, možno usúdiť, že veľa z nich pracuje pod svojou kvalifikáciou. Z opýtaných s tým súhlasilo 46 percent.

Na trhu práce prevažujú utečenci, ktorí rozumejú po poľsky. Z údajov centrálnej banky vyplýva, že s rastúcou mierou zvládnutia poľštiny rastie aj kvalita zamestnania. Z opýtaných, ktorí tvrdia, že sa dohovoria po poľsky, má prácu 82 percent. Z tých, čo po poľsky nevedia, len 50 percent.

Aj napriek podpriemerným zárobkom sa mnoho utečencov snaží šetriť alebo časť príjmov posiela príbuzným na Ukrajinu. Dve tretiny utečencov míňajú v Poľsku menej ako 80 percent zo svojich príjmov.

Utečenci s povolením na pobyt majú právo na rodinné prídavky rovnako ako poľské rodiny. Túto možnosť využilo 40 percent Ukrajincov. Iné sociálne dávky získala štyri percentá utečencov, podporu pre nezamestnaných sotva jedno percento. Len každý stý poberá v Poľsku penziu.

Pomoc poskytovanú Poliakmi od prvých dní vojny najčastejšie využili najchudobnejší, ich príjmy nepresahujú 2000 zlotých (425 eur). Zámožnejší utečenci túto pomoc využívali rozhodne menej.

Aj napriek nízkym zárobkom a obmedzeným možnostiam uplatnenia by si každý piaty utečenec pred vojnou želal zostať v Poľsku natrvalo. Odísť z Poľska na Západ si želal len každý päťdesiaty opýtaný. Nerozhodnutých je ale až 49 percent Ukrajincov. Rozhodne sa chce vrátiť do vlasti iba 15 percent z nich.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Ukrajina #vojna na Ukrajine