Prigožin: Rusko je v kríze, ukrajinská ofenzíva má šancu. Viní za to sebecké elity

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vyhlásil, že plánovaná ukrajinská protiofenzíva má skôr šancu uspieť, než zlyhať, keďže Rusko je podľa neho v stave "krízy". V sobotu o tom informovala stanica Sky News.

15.04.2023 14:54
Jevgenij Prigožin Foto: ,
Jevgenij Prigožin
debata (173)

Prigožin konštatoval, že „sebecké“ nezávislé ruské elity sa nachádzajú v krízovej situácii, pretože armáda zlyháva, čo sa týka „rýchleho zaistenia víťazstva“ na Ukrajine.

Šéf vagnerovcov obvinil tieto „elity, ktoré konajú nezávisle od politického vedenia štátu a majú blízke väzby a svoje vlastné záujmy“, zo sabotáže úspechu Ruska, pričom ich cieľom je podľa neho návrat k ich privilegovanému životnému štýlu.

VIDEO: Hrôza vojny. Ako vyzerá Rusmi obliehaný Bachmut.

Video

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) napísal, že Prigožin verí tomu, že „vnútorní nepriatelia“ zatlačia Kremeľ k veľkým ústupkom vrátane toho, že za niekoľko rokov Moskva vráti Ukrajine územia, ktoré obsadila.

„Prigožin vyslovene odmietol myšlienku akýchkoľvek rokovaní o ukončení vojny a vyzval Rusov, aby pokračovali v bojoch, aj keby to viedlo k dočasnej porážke Ruska,“ uviedol ISW.

Šéf Vagnerovej skupiny má spory s ruským ministerstvom obrany pre opakovanú kritiku velenia ruskej armády. Obviňuje ju napríklad zo slabého zásobovania potrebnou muníciou. V posledných dňoch však spravodajské služby informovali o bližšej spolupráci ruských síl a vagnerovcov, a to najmä v bojoch vo východoukrajinskom Bachmute.

173 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin