Americký novinár Gershkovich ostáva vo väzbe, hrozí mu 20 rokov väzenia

Moskovský súd zamietol v utorok odvolanie amerického novinára Evana Gershkovicha proti zotrvaniu vo vyšetrovacej väzbe. TASR o tom informuje podľa správy televízie Sky News a agentúry AFP.

18.04.2023 14:09
Gershkovich Foto: ,
Reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich stojí v sklenenej klietke v súdnej sieni na Mestskom súde v Moskve v utorok 18. apríla 2023.
debata (5)

Gershkovich v Rusku čelí obvineniam zo špionáže a v utorok sa objavil na verejnosti prvýkrát od svojho zadržania, keď predstúpil pred súd. Novinár sa totiž odvolal voči vyšetrovacej väzbe, ktorá potrvá najmenej do 29. mája.

V súdnej si novinári všimli aj americkú veľvyslankyňu v Moskve Lynne Tracyovú. Novinárom a veľvyslankyni bolo povolené vstúpiť do súdnej siene pred začiatkom pojednávania. Následne boli vykázaní a vrátiť sa mohli až pri oznamovaní súdneho rozhodnutia.

Novinár amerického denníka The Wall Street Journal Evan Gershkovich (31) sa narodil v Spojených štátom sovietskym emigrantom so židovským pôvodom. Minulý mesiac ho zadržala ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB), podľa ktorej sa snažil pre americkú vládu získať tajné vojenské informácie. Hrozí mu za to až 20 rokov väzenia. Prípad je klasifikovaný ako tajný a na verejnosť sa tak dostáva len obmedzené množstvo informácií.

Gershkovich je pritom prvým zahraničným novinárom zadržaným v Rusku od rozpadu Sovietskeho zväzu. Americký novinár poprel všetky obvinenia a Spojené štáty uviedli, že je zadržiavaný neprávom.

Rusko Kara Murza Kremeľ kritik verdikt väzenie Čítajte viac Putin umlčal tretieho veľkého opozičníka. 25 rokov pre Kara-Murzu je trestom smrti
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #Evan Gershkovich