Kubánsky prezident Díaz-Canel získal druhé funkčné obdobie

Kubánsky parlament v stredu podľa očakávania vo funkcii prezidenta na ďalšie päťročné obdobie potvrdil súčasnú hlavu štátu Miguela Díaza-Canela. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa tak zákonodarcovia rozhodli pre kontinuitu v čase, keď sa komunistický štát nachádza v hlbokej ekonomickej kríze.

20.04.2023 09:43
Kuba Díaz-Canel Foto: ,
Na archívnej snímke z 25. marca 2023 kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel.
debata

Mandátu sa v stredu ujali poslanci v marci zvoleného parlamentu a ihneď nasledovala voľba prezidenta. Díaz-Canel získal hlasy 459 zo 462 prítomných zákonodarcov. Poslanci tiež 439 hlasmi schválili aj viceprezidenta Salvadora Valdésa Mesu.

Díaz-Canel bude musieť vo svojom druhom funkčnom období riešiť rastúcu infláciu a nedostatok potravín, liekov aj energií, s ktorými sa Kuba potýka v súvislosti s prísnymi americkými sankciami. Medzi obyvateľmi ostrova tiež panuje nespokojnosť, ktorá sa prejavuje čiastočne aj rekordnou mierou emigrácie do Spojených štátov aj inam.

Sám prezident vyjadril vlani v decembri silnú „osobnú nespokojnosť“ v súvislosti s tým, že sa mu nedarí zlepšiť ekonomickú situáciu v krajine. Odmietol ale akúkoľvek zmenu kubánskeho politického systému, ktorý zakotvuje komunistickú stranu ako jediné politické zoskupenie na ostrove.

Kuba Čítajte aj Kubánci v referende schválili zákon o rodine, umožňuje aj sobáše homosexuálov

„Odmietam démonizovať socializmus, pretože socializmus je v podstate systém zameraný na dosiahnutie čo najväčšej možnej sociálnej spravodlivosti,“ povedal vtedy Díaz-cCnel. Pomaly hovoriaci šedovlasý bývalý inžinier, ktorý má dnes 63 rokov, je rovnako lídrom komunistickej strany.

Na čele krajiny stojí od roku 2018. Najprv bol predsedom takzvanej Štátnej rady, čo bola po niekoľko desaťročí na Kube funkcia hlavy štátu. Prezidentom je Díaz-Canel od roku 2019, keď vstúpila do platnosti nová ústava. Tá po viac ako štyroch desaťročiach obnovila úrad prezidenta, demokratický systém ale krajinu nepriniesla.

Do roku 2018 v krajine vládol Raúl Castro. Vedenie štátu prevzal v roku 2006, keď sa úradu zo zdravotných dôvodov vzdal jeho starší brat Fidel Castro. Díaz-Canel sa pred piatimi rokmi stal prvým kubánskym lídrom po šesťdesiatich rokoch, ktorý nemá priezvisko Castro. Krajina mala v tom čase „nádej na politické a ekonomické zmeny“, ale Díaz-Canel sa namiesto toho stal štandardným nositeľom kontinuity, uviedol pre agentúru AP Luis Carlos Battista, kubánsko-americký analytik a právnik žijúci vo Washingtone.

01-JPG-Pavol Kozik Proxenta Čítajte aj Slovák vyrába sladké dobroty na Kube. Majiteľovi a riaditeľovi úspešnej investičnej spoločnosti učaroval exotický ostrov
debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba #socializmus #Miguel Diaz-Canel