„Môžem potvrdiť, že žiadna skontrolovaná vzorka dosiaľ nebola nevyhovujúca. Ak by sa tak stalo, celá zásielka by bola zlikvidovaná,“ vyhlásil minister a upozornil, že sa v tejto oblasti šíria v Česku dezinformácie.
Čítajte viac Mlynár z Kolárova, kde našli ukrajinské obilie s pesticídmi, vysvetľuje, koľko ho nakúpili a prečo tak urobiliPri každej vzorke sa podľa neho robí rozbor na prítomnosť viac než 400 účinných látok. Ide najmä o mykotoxíny či zvyšky pesticídov. Testuje sa aj to, či vzorky neobsahujú ťažké kovy ako olovo alebo kadmium.
Čítajte viac Šéf potravinovej správy hovorí o tom, ktorá vzorka rozhodne o stave ukrajinského obilia„Náš systém dozoru patrí k najlepším na svete. Aj preto máme u nás dlhodobo veľmi vysokú kvalitu potravín. Je však dôležité nešíriť paniku a opierať sa o jasné dáta,“ povedal minister s tým, že produktov z Ukrajiny sa do Česka dováža v skutočnosti minimum. V minulom roku sa do ČR doviezlo 4000 ton pšenice z Ukrajiny, zatiaľ čo česká produkcia predstavuje približne päť miliónov ton.
Na zákaz dovozu komodít z Ukrajiny podľa neho nie je dôvod. „Chápem postoj krajín priamo susediacich s Ukrajinou, do ktorých sa ukrajinský tovar dostáva viac. Avšak jednostranné zákazy, ktoré tieto krajiny zaviedli, nie sú riešenie,“ uviedol Nekula a dodal, že Česko sa k podobnému zákazu nepripojí.
Čítajte viac Zrnko pravdy: Prečo sme dali stopku ukrajinskej pšenici„Ctíme si pravidlá a presadzujeme spoločný európsky postup, ktorý nebude Európu oslabovať,“ zdôraznil Nekula. Dôležité podľa neho je, aby sa zachoval pôvodný zámer takzvaných koridorov solidarity a ukrajinská produkcia doputovala do určených krajín.
Na Slovensku sa v jednej zo vzoriek našli zvyšky pesticídov, ktoré nie sú povolené v EÚ. Ministerstvo pôdohospodárstva preto zakázalo spracovávať ukrajinskú pšenicu. Slovensko potom krátko po rozhodnutí Poľska a Maďarska zakázalo dovoz obilnín z Ukrajiny. Neskôr sa k týmto krajinám pridalo aj Bulharsko.