Najsilnejšia vesmírna raketa v dejinách: Starship pár minút po štarte vybuchla

Obrovský dopravný systém StarShip od spoločnosti Spacex odštartoval k svojmu prvému testovaciemu letu bez posádky, krátko nato však vo vzduchu explodoval po tom, čo sa mala oddeliť nosná raketa. SpaceX na twitteri uviedol, že systém stretlo "rýchle neplánované rozloženie" a že technici budú teraz vyhodnocovať dáta v snahe naplánovať ďalšiu skúšku.

20.04.2023 16:00
SpaceX Starship Foto: ,
Vesmírna raketa Starship štartuje zo základne v Boca Chica v Texase vo štvrtok 20. apríla 2023.
debata (403)

Starship – najsilnejšia raketa v histórii – má v budúcnosti dopraviť astronautov na Mesiac, Mars a ďalej do vesmíru. Podľa agentúry Reuters spoločnosť hovorí o úspechu, keďže nosná raketa Super Heavy a kozmická loď Starship sa po prvý raz spoločne vzniesli do vzduchu.

Samotná kozmická loď Starship sa mala odpojiť od prvostupňovej rakety Super Heavy po troch minútach od štartu. Tento manéver však zlyhal a celá súprava vybuchla.

„Keďže skúšobný let nebol príliš vzrušujúci, prebehla rýchla neplánovaná demontáž Starshipu pred jeho plánovaným odpojením (od prvostupňovej rakety),“ napísala na Twitteri spoločnosť SpaceX.

Pôvodne plánovaný pondelkový štart Starshipu zrušili pre problémy s tlakom na prvom stupni nosnej rakety.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si loď Starship vybral na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025. Astronauti sa na Mesiac vydajú v kapsule Orion, ktorá sa následne spojí s novou verziou lode Starship, predtým umiestnenou na obežnej dráhe Mesiaca. Tá potom bude slúžiť ako lunárny pristávací modul.

403 debata chyba
Viac na túto tému: #SpaceX #Starship