Borrell vyzýva, aby lode európskych krajín hliadkovali v Taiwanskom prielive

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyzval námorné sily európskych krajín, aby začali hliadkovať v Taiwanskom prielive, ktorý leží medzi Čínou a Taiwanom. Jeho apel sa objavil v článku zverejnenom v nedeľu vo francúzskom týždenníku Journal Du Dimanche.

23.04.2023 07:35
Čína, Taiwan, armáda Foto: ,
Na fotografii, ktorú poskytla čínska tlačová agentúra Xinhua, sa člen Ľudovej oslobodzovacej armády počas vojenských cvičení pozerá cez ďalekohľad na taiwanskú fregatu Lan Yang v piatok 5. augusta 2022.
debata (27)

Taiwan je „pre nás dôležitý z ekonomického, obchodného aj technologického hľadiska. Z tohto dôvodu vyzývam námorné sily európskych krajín, aby hliadkovali v Taiwanskom prielive,“ napísal Borrell.

Podľa jeho slov by sa tým demonštrovalo odhodlanie Európy zaistiť slobodu moreplavby „v tejto absolútne kľúčovej oblasti,“ informuje agentúra AFP.

VIDEO: Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?

Video

Šéf zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ už v utorok, počas debaty o Číne v Európskom parlamente vyhlásil, že akýkoľvek čínsky zásah voči Taiwanu – by okrem iných aspektov – predstavoval pre EÚ aj obrovské ekonomické riziko, keďže táto ostrovná krajina zohráva strategickú úlohu pri výrobe najmodernejších polovodičov.

Peking nedávno uskutočnil v okolí Taiwanu trojdňové rozsiahle vojenské cvičenia, v rámci ktorých nacvičoval simulácie útokov či blokádu ostrova.

VIDEO: Sila Číny rastie. V roku 2022 spustila na vodu tretiu lietadlovú loď

Video

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia, hoci tento ostrov má od roku 1949 fakticky nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom nevylučuje ani použitie sily.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si po nedávnej návšteve Pekingu vyslúžil kritiku na oboch stranách Atlantiku za vyjadrenie, že Európa by sa nemala nechať zatiahnuť do krízy okolo Taiwanu a mala by byť v tomto smere viac nezávislá od politiky USA.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Taiwan #Josep Borrell