Juhoafrická republika nevystúpi z Medzinárodného trestného súdu (ICC). Uviedla to kancelária juhoafrického prezidenta a poprela tak predchádzajúce opačné tvrdenie, ktoré označilo za chybu v komunikácii vládnucej strany Africký národný kongres (ANC).
„Prezidentská kancelária chce vyjasniť skutočnosť, že Juhoafrická republika zostáva signatárom Rímskeho štatútu. Toto objasnenie nadväzuje na chybnú poznámku na tlačovej konferencii ANC,“ uviedla kancelária juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu. V utorok prezident tvrdil, že ANC požiadal o vystúpenie z ICC.
V marci vydal ICC zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina v súvislosti s únosmi ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska. JAR patrí medzi viac ako 120 štátov, ktoré majú povinnosť zadržať po vstupe na svoje územie každého, na koho bol vydaný zatykač ICC. Putin sa má v JAR v auguste zúčastniť summitu hospodárskeho zoskupenia BRICS.
Juhoafrická ministerka zahraničia Naledi Pandorová v marci uviedla, že zatykačom ICC sa bude zaoberať vláda a že Juhoafrická republika vec prerokuje aj s Ruskom a následne sa rozhodne o ďalšom postupe.
Čítajte viac Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí MedvedevJAR má s Ruskom, tradičným spojencom Afrického národného kongresu (ANC), dlhodobo blízke vzťahy. K ruskej invázii na Ukrajinu zaujal Johannesburg neutrálne stanovisko a odmietol výzvy Západu, aby odsúdil kroky Moskvy.
Putin sa v JAR má v auguste zúčastniť na summite BRICS, ktorého členmi sú okrem JAR a Ruska aj Čína, India a Brazília. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári navštívil ruský prezident len osem krajín, pričom žiadna z nich nepatrí pod jurisdikciu ICC.
VIDEO: Na Putina je zatykač. Zadržali by ho na Slovensku?Haagsky súd vydal zatykač na Putina a splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Máriu Ľvovovú-Belovovú v polovici tohto marca v súvislosti s únosmi ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.