Na Slovensku bolo veľa kriku pre nič. Česi schválili obrannú spoluprácu s USA

Česká vláda schválila dohodu o obrannej spolupráci (DCA) so Spojenými štátmi.

26.04.2023 14:21 , aktualizované: 15:19
fiala Foto:
Český premiér Petr Fiala.
debata (18)

V stredu to po rokovaní vlády oznámil český premiér Petr Fiala. Podľa neho ide o krok, ktorý zvyšuje bezpečnosť Česka, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Je to dôležité v nepokojných časoch v nestabilnom medzinárodnom prostredí. Je to nepochybne krok, ktorý zvyšuje bezpečnosť našej krajiny a našich občanov,“ komentoval schválenie DCA Fiala.

Česká ministerka obrany Jana Černochová uviedla, že dohoda umožní intenzívnejšiu praktickú spoluprácu medzi českou armádou a ozbrojenými silami USA. „Pôjde napríklad o spoločné zaisťovanie obrany východného krídla v NATO, logistickú podporu spojeneckých aktivít, posilňovanie aliančnej obrannej infraštruktúry,“ vymenovala príklady spolupráce šéfka rezortu obrany.

VIDEO: To je mohutná sila. Vojaci USA sa naloďujú v Poľsku
Video

Zdôraznila, že zmluva neobsahuje žiadne rozhodnutie o konkrétnej americkej vojenskej prítomnosti v ČR ani o zriadení vojenských základní. O vojenskej prítomnosti musí rozhodnúť český parlament. „Prijatím tejto zmluvy sa na tom nič nemení,“ povedala ministerka.

Účelom zmluvy je podľa jej slov vytvoriť dopredu podmienky na to, aby spolupráca s USA mohla prebiehať, ak sa na tom obe strany dohodnú. Jej schváleniu kabinetom predchádzal takmer rok intenzívnych rokovaní medzi českou a americkou stranou.

Pre podpis dohody sa aktuálne hľadá vhodný termín. Potom ju predložia obom komorám parlamentu na prerokovanie a vyslovenie súhlasu s ratifikáciou a nakoniec prezidentovi, ktorý ju ratifikuje.

Súbežne s Českom podľa Černochovej o zmluve rokujú Dáni, Fíni a Švédi. Ministerka pripomenula, že DCA už schválilo Poľsko, Maďarsko či Slovensko.

Antony Blinken, Ivan Korčok a Jaroslav Naď Čítajte viac Dohoda DCA: Kto klamal a kto hovoril pravdu
18 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Petr Fiala #Americká armáda #Obranná dohoda s USA