Európska obranná agentúra a USA podpísali dohodu o bezpečnostnej spolupráci

Európska obranná agentúra (EDA) a americké ministerstvo obrany v stredu oficiálne podpísali dohodu, ktorá zabezpečí pevnejšiu spoluprácu v špecifických oblastiach obrany vrátane výmeny informácií. TASR o tom informuje na základe oficiálnej tlačovej správy EDA.

26.04.2023 16:46
debata (7)

Dohodu podpísali v Bruseli výkonný riaditeľ EDA Jiří Šedivý a námestník amerického ministerstva obrany pre oblasť obstarávania a údržby William LaPlante.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že táto dohoda zlepší partnerstvo medzu EÚ a USA a posilní európsku obranu.

VIDEO: Cvičenie Joint Viking: Nóri sú aj proti Rusku pripravení brániť, čo milujú

Video

„V čase, keď sa do Európy vrátila vojna, potrebujeme otvoriť všetky cesty spolupráce s našimi najbližšími partnermi,“ povedal Borrell. EDA ako stredisko obrannej spolupráce v EÚ podľa jeho slov zohráva jedinečnú úlohu pri zvyšovaní úrovne obrannej spolupráce.

Americký minister obrany Lloyd Austin túto dohodu označil za dôkaz posilnenia vzťahov medzu USA a EÚ. „Ruská agresia voči Ukrajine zdôrazňuje dôležitosť silných americko-európskych väzieb v NATO i s EÚ,“ uviedol.

Uzavretie dohody je podľa EDA pevné politické znamenie, ktoré nadväzuje na poverenia lídrov zo summitu EÚ-USA z júna 2021. Potvrdzuje hodnotu transatlantického partnerstva v oblasti bezpečnosti a obrany s cieľom čeliť spoločným bezpečnostným výzvam a potvrdzuje význam silnejšej a účinnejšej európskej obrany, ktorá je schopná spolupráce v rámci NATO.

VIDEO: Americké tanky Abrams na cvičení NATO v Litve

Video

Obe strany sa dohodli na počiatočnom rozsahu spolupráce, ktorá sa po vzájomnej dohode môže v budúcnosti postupne rozvíjať.

Medzi počiatočné činnosti patria konzultácie o vplyve nariadenia Európskej únie REACH, mobilita v oblasti armády, záležitosti súvisiace s dodávateľskými reťazcami a vplyv klimatickej zmeny na obranu.

REACH sa vzťahuje na registráciu, hodnotenie, autorizáciu a obmedzovanie chemikálií. Nariadenie nadobudlo platnosť 1. júna 2007.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #USA #vojna na Ukrajine