Ukrajina má kvôli ruskej invázii najväčšie zamínované územie na svete, uvádza Globsec

Ukrajina sa v dôsledku ruskej invázie a okupácie stala najväčším zaminovaným územím na svete, uvádza v správe mimovládnej organizácie Globsec. Situácia vo východoeurópskej krajine je podľa organizácie horšia aj ako v štátoch, ktoré sa stretávajú s dlhodobejšími konfliktmi, ako je Afganistan či Sýria.

27.04.2023 15:04
Odmíňovanie / Mína / Foto: ,
Členovia odmíňovacej jednotky ukrajinskej územnej obrany vyhľadávajú míny pri ukrajinskom meste Hrakove 13. októbra 2022
debata (18)

Dôkladne preskúmať a zistiť, či po sebe ruská armáda nenechala muníciu či výbušniny, je teraz potrebné takmer na tretine územia Ukrajiny, na zhruba 174-tisíc kilometroch štvorcových. Celkovú rozlohu zaminovanej oblasti je ťažké určiť, píše Globsec, a to kvôli bojom a tomu, že je 18 percent ukrajinského územia stále v držbe Ruska.

VIDEO: Ukrajinskí vojaci hľadajú míny v obilí

Video

Najhoršie zasiahnutá zo všetkých Ukrajinou doteraz oslobodených území je Charkovská a Chersonská oblasť, kde ruskí vojaci boli nasadení najdlhšie. Jednotky Moskvy z týchto území na severovýchode a juhu Ukrajiny vyhnali vlani v lete a na jeseň ukrajinskí vojaci pri prvých dvoch rozsiahlych protiofenzívach.

Cherson Čítajte viac Cherson čelí humanitárnej katastrofe. Míny tam budú odstraňovať mesiace

Práce na vyčistení územia teraz podľa správy Globsec pokračujú „katastrofálne pomaly“. Od februára 2015, keď sa už bojovalo na ukrajinskom Donbase, bolo v ukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti od min vyčistených bezmála šesť percent potenciálne nebezpečného územia. Úrady, najmä tímy ukrajinského ministerstva obrany a vnútra, s podporou mimovládnych organizácií podľa Globsec postupujú pri odpratávaní a kontrole územia rýchlosťou 64 kilometrov štvorcových ročne.

VIDEO: Cvičenie Joint Viking: Nóri sú aj proti Rusku pripravení brániť, čo milujú

Video

Globsec tiež pripomína skoršie správy očitých svedkov a ukrajinských predstaviteľov, podľa ktorých ruskí vojaci nastražili míny a ďalšie výbušné zariadenia na nečakané miesta – na zvieratá, do tiel mŕtvych vojakov, ale aj na polia či pozdĺž ciest.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine