Vrchol cynizmu a hnusu. Ruské ministerstvo komentuje zabitie 12 nevinných Ukrajincov: „Presný zásah“

Ruské vedenie a vojenské velenie zatiaľ oficiálne nekomentovali nočný raketový útok na Ukrajinu, pri ktorom zahynulo najmenej 12 ľudí vrátane dvoch detí. Kanál ruského ministerstva obrany na platforme Telegram však niekoľko hodín po ostreľovaní zverejnil príspevok s fotografiou odpálenej rakety a nápisom: "Presný zásah". Informovala o tom britská stanica BBC.

28.04.2023 12:38
umaň Foto:
Hasiči pracujú v bytovom dome zničenom ruským útokom v meste Umaň, približne 215 kilometrov južne od Kyjeva, v piatok 28. apríla 2023.
debata (66)

Ukrajinská armáda oznámila, že Rusko v piatok skoro ráno vypálilo celkovo 23 riadených striel, pričom ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila 21 z nich. Miestne úrady však hlásia obete na životoch, zranených aj materiálne škody.

V meste Umaň v Čerkaskej oblasti v strednej časti Ukrajiny raketa alebo jej úlomky takmer úplne zničili jeden blok výškového bytového domu a poškodili aj ďalších deväť bytoviek, pričom zahynulo najmenej desať ľudí, uviedli miestne úrady. Približne 17 osôb bolo zranených. Bilancia zrejme ešte nie je úplná, keďže záchranári na mieste pokračujú s odstraňovaním trosiek.

V meste Dnipro na východe Ukrajiny bol ostreľovaním zničený rodinný dom. Zahynula 31-ročná žena a dvojročné dievčatko, uviedli miestne úrady. Niekoľko ďalších ľudí bolo zranených.

V meste Ukrajinka v Kyjevskej oblasti trosky rakety zasiahli obytný dom, pričom zranili 13-ročné dievča, ktoré bolo prevezené do nemocnice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil najnovšie raketové útoky Ruska na Ukrajinu a prisľúbil reakciu na „ruský teror“.

„Na tento ruský teror musí Ukrajina a svet spravodlivo reagovať. A to sa aj stane. Každý takýto útok, každé zlo proti našej krajine a ľuďom len približuje teroristický štát k pádu a trestu, a nie naopak, ako si myslia oni,“ zdôraznil Zelenskyj.

Veľvyslankyňa USA v Kyjeve Bridget Brinková v reakcii na ostreľovanie Ukrajiny vyjadrila ľútosť nad obeťami a podporu zraneným. Dodala, že podľa jej názoru si „Rusko zatiaľ neuvedomuje, že jeho brutalita len posilňuje odhodlanie Ukrajiny a prehlbuje náš záväzok podporovať ju v jej boji.“

66 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine