GLOBSEC: Ukrajinské sily sú na plánovanú ofenzívu pripravené

Ukrajinské sily sú na plánovanú ofenzívu pripravené, nie je však žiaduce stupňovanie tlaku na to, aby sa ofenzíva začala čo najskôr a aby sa podporovali očakávania, že Ukrajina jedným rozhodným ťahom ukončí vojnu.

02.05.2023 10:08
debata (22)

VIDEO: Prezidentka Čaputová v kryte v Kyjeve

Video

Uviedol to Robert Vass, prezident organizácie Globsec, ktorá zorganizovala v Kyjeve sériu stretnutí popredných odborníkov na obranu a bezpečnosť s predstaviteľmi ukrajinských silových zložiek. Organizácia tak urobila súbežne s návštevou prezidentky Zuzany Čaputovej a českého prezidentka Petra Pavla na Ukrajine. Ako dodal Vass, je potrebné pokračovať v systematickej a dlhodobej podpore, ktorá ukrajinským silám umožní útočiť vo viacerých vlnách a v čase, keď to sami vyhodnotia za strategicky aj takticky za najvýhodnejšie. Informoval o tom Adam Sipos z Globsecu v tlačovej správe.

VIDEO: Chystá sa ofenzíva? Ukrajinci cvičia na Rusov

Video
Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva Čítajte viac Pavel: Ukrajinci sú nezlomne presvedčení, že vojnu vyhrajú

Globsec informoval expertnú skupinu aj o najnovšej správe o odmínovaní v Ukrajine. „Ide o zatiaľ najkomplexnejší prehľad aktérov, procesov a štatistík týkajúcich sa humanitárneho odmínovania, spojený s odporúčaniami, čo je potrebné v tejto oblasti vykonať," vysvetlila organizácia. Autorka správy Iuliia Osmolovská uviedila, že ak by Ukrajina využila na odmínovanie všetkých vojnou dotknutých oblastí iba prostriedky, ktoré má dnes k dispozícii, trvalo by to 757 rokov. „Preto je extrémne dôležité, aby sa do tohto procesu zapojila široká medzinárodná komunita a čo najviac ho skrátila," dodala Osmolovská. Martin Poliačik, zástupca riaditeľky ukrajinskej pobočky GLOBSECu, informoval o zisteniach zo správy aj slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá pomoc Ukrajine pri odmínovaní pokladá za jednu z priorít ďalšej spolupráce. Súčasťou programu tak bola aj návšteva centra pre odmínovanie v Černihive a oboznámenie sa s podmienkami v tábore pre vojnových zajatcov v Ľvovskej oblasti.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva Čítajte viac Čaputová o pomoci Ukrajine: Sme špičkou v odmíňovaní
22 debata chyba
Viac na túto tému: #GLOBSEC #vojna na Ukrajine