Prigožin: Generáli klamú Putina, ruskí vojaci utekajú pre hlúposť veliteľov a ich zločinné rozkazy

Zakladateľ ruskej súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin spochybnil schopnosť Kremľa brániť Rusko a ruskú vojenskú jednotku zároveň obvinil, že utiekla zo svojich pozícii pri ukrajinskom meste Bachmut, kde už niekoľko mesiacov prebiehajú intenzívne boje. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

09.05.2023 13:07
Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Foto:
Jevgenij Prigožin
debata (108)

„Dnes (9. mája) jedna z jednotiek ministerstva obrany opustila svoje pozície a nechala front nechránený,“ vyhlásil vo videu Prigožin. Konkretizoval, že išlo o 72. brigádu ministerstva obrany. Tvrdí, že nechránený úsek frontu je takmer dva kilometre široký a siaha do hĺbky 500 metrov. „Nejako sme ho zablokovali,“ hovorí.

VIDEO: Rusi priniesli skazu. Čo zostalo z Bachmutu?
Video

Prigožin zopakoval, že ruské ministerstvo obrany stále neposkytlo Vagnerovej skupine sľúbenú muníciu. Podľa neho sa 8. mája na ministerstve konalo rokovanie, na ktorom sa rozhodlo o poskytnutí desiatich percent z požadovaného množstva. Ďalej povedal, že vagnerovci zostanú v Bachmute ešte niekoľko dní.

Prigožin zverejnil 5. mája video, v ktorom obscénne nadával na vedenie ruského ministerstva obrany a požadoval poskytnutie munície, inak do 10. mája vagnerovci z Bachmutu odídu.

VIDEO: Prigožin sa rozkričal: Šojgu! Gerasimov! Kde je munícia?

Video

Kremeľ nedokáže brániť ruské územie

V najnovšom videu ďalej hovorí, že ruskí vojaci z bojiska utekajú najmä pre „hlúposť“ svojich veliteľov, ktorí svojim podriadeným dávajú „zločinné rozkazy“. Povedal tiež, že vojaci by „nemali zomierať pre obmedzenosť svojich nadriadených“.

Šéf Vagnerovej skupiny sa vo videu tiež pýta, prečo štát nedokáže brániť vlastné územie a dodáva, že Ukrajina „úspešne“ útočí na ruské pohraničné oblasti.

Putin Čítajte viac Objednal si útok na Putina sám Putin? ISW: Chce tak zmobilizovať domáce publikum

Prigožin obvinil ruských generálov, že sa podľa neho snažia oklamať ruského prezidenta Vladimira Putina. Uviedol, že ak „všetky úlohy vykonávajú tak, že oklamú hlavného veliteľa armády (Putina), tak buď im nakope zadok sám Putin, alebo ruský ľud — za to, že prehrali vojnu“.

Predmetné video Prigožin zverejnil v deň, keď sa na moskovskom Červenom námestí koná každoročná vojenská prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva. Konštatoval v ňom, že plánovaná ukrajinská protiofenzíva sa „uskutoční na bojisku, nie v televízii“.

Vladimir Putin Čítajte viac Západ chce Rusko zničiť, bojujeme o našu budúcnosť, povedal Putin na prehliadke
Ruskí vojaci kráčajú smerom k Červenému...
Ruské protilietadlové raketové systémy S-400 sa...
+13Tank T-34 zo sovietskej éry sa takto presúval...
108 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin