Trump odmieta podporu víťazstva Ukrajiny. Opakuje, že voľby v USA boli zmanipulované

Bývalý americký prezident Donald Trump odmietol povedať, či by Ukrajina mala zvíťaziť v boji proti ruskej agresii, bagatelizoval hroziacu platobnú neschopnosť americkej vlády a predniesol rad klamstiev a neprávd o svojej volebnej porážke alebo o svojich právnych problémoch, keď v noci na dnes vystúpil v televíznej debate. Znovu prišiel s tvrdením, že by v prípade návratu do Bieleho domu ukončil vojnu na Ukrajine za 24 hodín bez toho, aby špecifikoval ako.

11.05.2023 11:58
Voľby 2024, Donald Trump Foto: ,
Donald Trump ohlásil svoju tretiu kandidatúru na post amerického prezidenta.
debata (6)

Trump taktiež uvádza, že by veľmi pravdepodobne udelil milosť „veľkej časti“ ľudí odsúdených za účasť na povolebných násilnostiach v sídle Kongresu v januári 2021.

Tieto a ďalšie vyjadrenia zazneli pri debate s republikánskymi a nezávislými voličmi v štáte New Hampshire, ktorú usporiadala televízia CNN. Agentúra AP poznamenala, že to bolo prvýkrát po rokoch, čo Trump čelil otázkam redakcie, ktorá stojí „mimo priateľského územia konzervatívnych médií“. Republikánsky prezident z rokov 2017 až 2021 sa pre túto akciu rozhodol v čase, keď sa znovu uchádza o priazeň voličov a je favoritom na prezidentskú nomináciu svojej strany.

Trump Čítajte aj Trump tvrdí, že v amerických voľbách 2024 dokáže poraziť "neschopného" Bidena

Jedna z republikánskych voličiek sa ho spýtala, či podporuje ďalšiu americkú vojenskú pomoc Ukrajine a ako by sa vysporiadal s hrozbou, ktorú predstavuje ruský prezident Vladimir Putin. Trump podobne ako pri predchádzajúcich vyjadreniach na túto tému odpovedal, že keby bol prezidentom on, k vojne by nedošlo. „Ak budem prezidentom, vyriešim túto vojnu za jeden deň, za 24 hodín,“ vyhlásil Trump. Povedal, že by sa stretol s Putinom a s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, neprezentoval však plán pre dosiahnutie mieru.

Čo sa týka vojenskej podpory Kyjeva, jeho odpoveď bola vyhýbavá, pričom zahŕňala nepravdivý údaj o výške amerického príspevku. Trump tiež neodpovedal jasne na otázku, či chce, aby Ukrajina vojnu vyhrala. „Chcem, aby všetci prestali umierať… Rusi aj Ukrajinci,“ uviedol.

Trump sa vyjadril aj k sporu medzi demokratmi a republikánmi ohľadom navýšenia dlhového stropu americkej vlády, bez ktorého by už na začiatku júna mohli vláde dôjsť peniaze na pokrývanie svojich výdavkov. Zatiaľ čo ministerka financií Janet Yellenová a podľa agentúry Reuters tiež väčšina ekonómov varujú, že stav platobnej neschopnosti by mal katastrofálne následky, Trump povedal, že „by možno mohli byť nijaké“.

Exprezident vyzval republikánov, aby „urobili platobnú neschopnosť“, ak nepristúpi Biely dom na ich požiadavky ohľadom škrtov vo vládnych výdavkoch. Keď mu moderátorka Kaitlan Collinsová pripomenula, že počas svojho úradovania označil využívanie dlhového stropu ako vyjednávacie páky za nepredstaviteľné, odpovedal: „Jasné, to bolo, keď som bol prezidentom.. 2000. Teraz nie som prezidentom.“

Značná časť programu bola venovaná dianiu okolo minulých prezidentských volieb vrátane vpádu Trumpových stúpencov do sídla Kongresu 6. januára 2021. Násilnosti prišli po tom, čo porazený republikán odmietol uznať víťazstvo demokrata Joea Bidena a dva mesiace burcoval svojich podporovateľov výmyslami o rozsiahlych podvodoch s hlasmi.

USA Kapitol Proud Boys Čítajte aj Organizátori útoku na Kapitol sú vinní zo sprisahania k vzbure

Lži o „zmanipulovaných“ voľbách Trump opakoval aj v debate CNN, zatiaľ čo sa moderátorka Kaitlan Collinsová snažila poukázať okrem iného na to, že aj ľudia z Trumpovho volebného štábu uvádzali, že voľby prebehli spravodlivo. Exprezident tiež poprel, že na začiatku roka 2021 žiadal šéfa volieb v štáte Georgia, aby pre neho „našiel“ tisíce nových hlasov, akokoľvek sú jeho slová zaznamenané v nahrávke, ktorá unikla do médií. „Nežiadal som ich, aby nič našli,“ povedal teraz Trump. Na záver relácie potom odmietol sľúbiť, že prijme výsledky prezidentských volieb v roku 2024. Vraj by tak urobil len v prípade, že ich bude považovať za „čestné“.

Ďalší z otázok sa týkal toho, či by omilostil ľudí odsúdených za účasť v útoku na Kapitol. Bývalý prezident odpovedal, že by tak „s najväčšou pravdepodobnosťou“ urobil, keby sa stal v roku 2024 znovu prezidentom. „Povedal by som, že to bude veľká časť z nich,“ dodal.

Nepokoje v sídle Kongresu pred viac ako dvoma rokmi narušili spoločnú schôdzu oboch komôr k výsledkom prezidentskej voľby a nakoniec si vyžiadali päť mŕtvych a desiatky zranených. Trump zodpovednosť za počínanie svojich stúpencov odmieta a snaží sa vinu svalovať na vtedajšiu demokratickú predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú. V stredajšej debate znovu uviedol, že Pelosiová vtedy odmietla jeho ponuku ohľadom nasadenia tisícok vojakov. Podľa denníka The New York Times však neexistujú žiadne dôkazy o takejto ponuke ani o tom, že by bola odmietnutá.

Trump Čítajte aj Trump sexuálne zneužil novinárku, má zaplatiť odškodné päť miliónov

Ďalšie Trumpovo nepravdivé vyjadrenie nadväzovalo na utorkový verdikt poroty v New Yorku, že sa dopustil sexuálneho zneužitia, keď pred takmer 30 rokmi napadol novinárku Jean Carrollovú. Trump vyhlásil, že sa so ženou nikdy nestretol, hoci existuje najmenej jedna fotografia z 80. rokov, na ktorej sú vedľa seba. Trumpovi pri tom bola táto fotografia počas procesu ukázaná.

Carrollová Trumpa žalovala v občianskoprávnom spore a vinila ho zo znásilnenia a tiež z ohovárania. Porota dospela k záveru, že znásilnenie nebolo preukázané, Trump ale podľa nej Carrollovú sexuálne zneužil. Trump tieto obvinenia od začiatku označuje za vymyslené. Vo vysielaní CNN dodal, že si nemyslí, že by ho tento verdikt diskvalifikoval v jeho úsilí stať sa prezidentom či že by rozsudok mohol mať vplyv na ženy-voličky.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Amerika #republikáni #Ukrajina #Donald Trump #americké voľby