Šéf Enerhoatomu: Rusi trénujú rýchly útek zo Záporožskej jadrovej elektrárne

Ruskí okupanti v Záporožskej jadrovej elektrárni sa pripravujú na možnú evakuáciu a dokonca trénujú rýchly útek v prípade ukrajinskej protiofenzívy v tejto oblasti. Referuje o tom Rádio Slobodná Európa s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej energetickej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotina.

12.05.2023 18:46
Záporožie / Záporožská jadrová elektráreň /... Foto:
Ruskí vojaci hliadkujú na ceste, ktorá vedie k Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny. Archívna snímka.
debata (22)

„Všetci sa pripravujú na evakuáciu a dokonca trénovali, aby sa pripravili extra rýchlo, naložili všetok majetok, ktorý ukradli, a utiekli z elektrárne na prvé požiadanie, na prvý príkaz, keď to bude potrebné,“ povedal Kotin.

VIDEO: Hrozí v Záporoží jadrová katastrofa? Vieme o rizikách, hovoril šéf atómovej misie pri návšteve

Video
Šéf Medzinárodne agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi na návšteve Záaporožskej jadrovej elektrárne. Video: MAAE

Dodal, že v ostatnom čase sa zvýšil počet ruských vojakov v Záporožskej jadrovej elektrárni a samotné zariadenie sa stalo baštou, kde okupanti skladujú veľké množstvo zbraní, nákladných áut, techniky a súkromných vozidiel, ktoré ukradli civilistom.

Kotin zároveň verí, že okupanti v prípade protiofenzívy ukrajinskej armády v Záporožskej jadrovej elektrárni nepostavia obrannú líniu a pokúsia sa o čo najrýchlejší útek. Dodal, že kolaboranti, ktorí pomáhali okupačnej správe „zaviesť nové pravidlá“ v meste Enerhodar, sú už evakuovaní, rovnako ako niektorí zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne a ich rodiny.

VIDEO: České lietadlá L-159 sú preverené bojom. Dostanú ich Ukrajinci?
Video
Ako bojuje české lietadlo L-159? Video: Aero Vodochody

Záporožská jadrová elektráreň je najväčšia jadrová elektráreň v Európe a ruské sily ju okupujú od počiatočných fáz invázie. O jej prevádzku sa však starajú prevažne ukrajinskí zamestnanci. Pozícia zariadenia na fronte znamená, že blízke mestá aj okolie samotnej elektrárne často ohrozuje ostreľovanie.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) začiatkom tohto týždňa opäť vyjadrila obavy o bezpečnosť v elektrárni a označila situáciu za „čoraz nepredvídateľnej­šiu“.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Záporožská jadrová elektráreň