Washington Post: Šéf vagnerovcov Ukrajine ponúkol prezradenie pozícií ruských jednotiek

Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin v januári Ukrajine ponúkol, že jej prezradí pozície ruských jednotiek, ak Kyjev stiahne svojich vojakov od Bachmutu, tvrdí denník The Washington Post (WP) s odvolaním sa na uniknuté americké dokumenty. Prigožin to odmietol, Kremeľ hovorí o novinárskej kačici a ukrajinská rozviedka to označila za falošnú správu.

15.05.2023 06:40
debata (65)

O východoukrajinský Bachmut, ktorý sa stal jedným zo symbolov vojny, vedú Ukrajina a Rusko mnohomesačné boje. Veľkú časť ruských jednotiek tu tvorí práve žoldnierska Wagnerova (v prepise z ruštiny Vagnerova) skupina.

VIDEO: Prigožin kričí na šéfov ruskej armády (4. 5. 2023).

Video

„Koncom januára, keď jeho žoldnierske jednotky zomierali po tisícoch v boji o zničené mesto Bachmut, urobil majiteľ Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin Ukrajine mimoriadnu ponuku,“ píše americký denník, podľa ktorého Prigožin Kyjevu ponúkol informácie o ruských pozíciách, ktoré by potom Ukrajina mohla využiť na útok na nich. Prigožin sa opakovane dostáva do sporov s ruským ministerstvom obrany a vedením ruskej armády, ktoré obviňuje z nedostatočnej podpory wagnerovcov.

Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte viac Prigožin: Generáli klamú Putina, ruskí vojaci utekajú pre hlúposť veliteľov a ich zločinné rozkazy

Ponuku vraj Prigožin urobil cez svoje kontakty vo vedení ukrajinskej vojenskej rozviedky, s ktorou počas vojny tajne komunikuje. Kyjev ale jeho návrh odmietol, uvádza WP s odvolaním sa na utajené americké dokumenty, ktoré sa objavili na komunikačnej platforme Discord.

Akých ruských jednotiek sa Prigožinova ponuka týkala, nie je zrejmé. To, že Prigožin niekoľkokrát rokoval s ukrajinskou rozviedkou, ale denníku potvrdili dvaja ukrajinskí činitelia. Podľa jedného z nich Kyjev ponuku odmietol, pretože šéfovi vagnerovcov neverí.

Jevgenij Prigožin Čítajte viac Prigožin sa po zaradení medzi teroristov vyhráža Macronovi: Kliešťami vám vytrhám zuby

Prigožin vo zvukovej správe, ktorú zverejnila jeho tlačová služba na Telegrame, označil správu amerického denníka za nezmysel a naznačil, že útok na neho zinscenovali nemenovaní obyvatelia oblasti Rubljovka na západnom okraji Moskvy, kde sídli mnoho podnikateľských a politických elít, napísal Reuters. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS povedal, že informácie The Washington Post pôsobia ako „novinárska kačica“.

Za dezinformáciu zistenia WP označil podľa denníka Ukrajinska pravda aj hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov. „Špeciálne služby budú a mali by o takýchto veciach rokovať, keď to s ohľadom na národné záujmy inak nejde. Ukrajina urobí všetko pre to, aby ochránila svoje národné záujmy,“ uviedol Jusov. „Čo sa týka jednotlivých falošných správ, nebudeme ich komentovať,“ dodal.

Stovky amerických vládnych a vojenských dokumentov na sociálne siete podľa vyšetrovateľov nahral americký gardista Jack Teixeira, ktorému teraz hrozí dlhoročný trest väzenia.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin