Londýn už spolupracuje s inými štátmi na dodávkach strojov F-16 Ukrajine

Veľká Británia neplánuje dodať Ukrajine bojové lietadlá, keďže ukrajinská armáda sa vyjadrila, že uprednostňuje stroje F-16. Uviedol to britský denník The Guardian, ktorý citoval pondelkové vyhlásenie tlačového tajomníka britského premiéra Rishiho Sunaka.

15.05.2023 16:49
F-16 Foto:
Poľské stíhačky F-16 pri ochrane litovského vzdušného priestoru v rámci misie NATO.
debata (14)

Na otázku, či Spojené kráľovstvo pošle Kyjevu bojové lietadlá, tlačový tajomník odpovedal, že nie. „Neplánujeme urobiť to. Ukrajinci sa rozhodli cvičiť pilotov na stroje F-16 a viete, že Kráľovské letectvo ich nepoužíva," konštatoval. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

VIDEO: Naď: Nestrašte. Za migy nám zaplatia, F-16 budú doma

Video

Britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v pondelok diskutovali o vytvorení takzvanej „koalície pre bojové lietadlá". Sunak poznamenal, že Británia je pripravená „relatívne skoro" pomôcť pri výcviku ukrajinských pilotov na obsluhu západných lietadiel. Dodal, že dodávka bojových lietadiel „nie je jednoduchá vec". Londýn však v pondelok oznámil, že už spolupracuje s inými krajinami na dodávkach strojov F-16 Ukrajine.

Russia Fire Čítajte viac Ani domáce nebo už pre Rusov nie je bezpečné. Ich letectvo na vlastnom území utŕžilo nebývalé straty

VIDEO: Top Gun proti Rusku: Dostanú Ukrajinci stíhačky F-16?

Video
14 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #vojna na Ukrajine