Chorvátsko bojuje s povodňami, na pomoc nasadili armádu

Záchranné tímy a stovky vojakov nasadili v pondelok do povodňami postihnutých oblastí v Chorvátsku, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

16.05.2023 10:09
debata (1)

Silné dažde počas uplynulých dní spôsobili rozvodnenie riek a voda zaplavila domy, cesty i verejné budovy v niektorých mestách.

V meste Obrovac v Severnej Dalmácii museli prerušiť vyučovanie po tom, čo školské budovy zaplavila voda. Zaplavené bolo aj jeho centrum a časti mesta sa ocitli aj bez dodávok elektriny.

V neďalekom meste Gračac sa približne desať ľudí muselo presunúť na vyššie poschodia alebo sa evakuovať pred povodňovou vlnou.

Na pomoc záplavami postihnutým obyvateľom a do budovania protipovodňovej ochrany nasadili v pondelok asi 300 vojakov, ktorí obyvateľov v zaplavených domovoch zásobovali jedlom a pitnou vodou. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vyhlásil, že vláda poskytne obyvateľom všetky nevyhnutné zdroje i pomoc.

Úrady v meste Hrvatska Kostajnica na hraniciach s Bosnou a Hercegovinou vyhlásili stav núdze pre dramatické stúpanie hladiny rieky Una. Povodne tiež postihli jej dolný tok na severozápade Bosny.

Meteorológovia v krajine predpovedali v nadchádzajúcich dňoch ďalšie zrážky.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #povodne #Chorvátsko #záplavy