Putinov spojenec úraduje. Maďarsko zablokovalo 500 miliónov pre Ukrajinu

Maďarsko zablokovalo vyplatenie ďalšej časti vojenskej pomoci Európskej únie určenej pre Ukrajinu, potvrdila agentúre Reuters tlačová služba maďarskej vlády.

16.05.2023 21:57 , aktualizované: 22:52
Viktor Orbán Foto:
Viktor Orbán
debata (250)

Talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na nemenovaný zdroj napísala, že Maďarsko nečakane zablokovalo udelenie ôsmej tranže vojenskej pomoci vo výške 500 miliónov eur. Táto pomoc by mala byť poskytnutá budúci pondelok, napísala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

VIDEO: Spoločné foto – Orbán nad Zelenským. Nezatlieskal mu
Video

Úniová pomoc sa poskytuje z fondu zriadeného v roku 2021 a nazvaného Európsky mierový nástroj (EPF). Tento mimorozpočtový prostriedok má posilniť schopnosť EÚ predchádzať konfliktom a zaistiť mier a medzinárodnú bezpečnosť.

Na Ukrajinu nie. Na Balkán a do Afriky áno

„Maďarsko nesúhlasí s tým, aby EÚ spolu s ďalšími existujúcimi nástrojmi využívala EPF iba pre Ukrajinu, pretože to neumožňuje poslať dostatočné finančné prostriedky na presadzovanie záujmov EÚ v iných oblastiach,“ uviedla tlačová služba maďarskej vlády v odpovedi Reuters ohľadom predchádzajúcich správ talianskych médií na túto tému. Úniové prostriedky by podľa Budapešti mohli byť použité na Balkáne či v severnej Afrike. „Pre maďarskú vládu je kľúčové, aby sa tieto otázky vyjasnili, a preto neschválila vyplatenie ďalšej tranže z EPF,“ dodal hovorca.

Boris Zala Čítajte viac Minister Káčer možno nevhodne, ale povedal pravdu

Český prezident Petr Pavel novinárom v reakcii na postup Maďarska povedal, že jeho podrobnosti nepozná, ale „každopádne to považuje za problematické správanie, ktoré by člen NATO a Európskej únie robiť nemal“.

EÚ zatiaľ v rámci EPF poskytla Ukrajine vojenskú podporu v celkovej výške približne 3,6 miliardy eur. Maďarsko, ktoré je členom EÚ a tiež NATO, odmietlo poskytnúť akékoľvek zbrane a vojenskú techniku susednej Ukrajine, ktorú vlani vo februári napadli ruské vojská. Maďarsko tiež opakovane kritizovalo sankcie EÚ proti Rusku, ktorých prijatie musí jednomyseľne schvaľovať všetkých 27 členských krajín EÚ; nakoniec ale Budapešť všetky doteraz dohodnuté opatrenia podporila.

Viktor Orbán Čítajte viac Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k Hitlerovmu plánu na svetovládu

Agentúra Reuters pripomína spory Budapešti s Bruselom, ktorý pozastavil výplatu peňazí z úniového fondu na obnovu ekonomiky po pandémii, kým maďarská vláda nepodnikne kroky na zabezpečenie nezávislosti maďarského súdnictva a na boj proti korupcii. Premiér Viktor Orbán, ktorý je pri moci nepretržite od roku 2010, sa stretol s EÚ a jej výkonnou zložkou, Európskou komisiou, kvôli obmedzovaniu práv migrantov a tiež kvôli sprísneniu štátnej kontroly nad mimovládnymi organizáciami, vysokými školami, médiami a súdmi.

Hungary Russia Čítajte viac Veľvyslanec USA: Orbánova vláda hlása názory podporované Putinom
250 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #vojna na Ukrajine