Lídri G7 odsúdili "brutálnu" vojnu Ruska proti Ukrajine, žiadajú trvalý mier

Lídri skupiny najvyspelejších krajín G7 "čo najdôraznejšie" odsúdili "brutálnu" vojnu Ruska na Ukrajine a označili ju za vážne porušenie medzinárodného práva. Lídri to uviedli v sobotu na summite v japonskom meste Hirošima v pasáži záverečného vyhlásenia venovanej ruskej vojne na Ukrajine, informoval portál britského denníka The Guardian. Čína sa proti spoločnému vyhláseniu ostro vymedzil. Podľa Pekingu sa G7 vmiešava do vnútorných záležitostí Číny, vrátane otázky Taiwanu. Podľa agentúry Reuters čínska diplomacia dala svoj nesúhlas s vyhlásením najavo Japonsku, ktoré summit organizuje.

20.05.2023 12:38 , aktualizované: 15:53
Japonsko summit G7 lídri stretnutie Foto: ,
Lídri G7 pózujú počas spoločného fotenia na stretnutí skupiny G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) v japonskom meste Hirošima 20. mája 2023.
debata (22)

V časti vyhlásenia o Rusku svetoví lídri vyzvali na „spravodlivý a trvalý mier“ a zopakovali svoj zámer poskytovať Ukrajine vojenskú, finančnú a humanitárnu pomoc.

Lídri G7 v pasáži svojho komuniké napísali: „Znova čo najdôraznejšie odsudzujeme útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine, ktorá predstavuje vážne porušenie medzinárodného práva vrátane Charty OSN. Brutálna útočná ruská vojna je vážnou hrozbou pre celý svet, pretože porušuje základné normy, pravidlá a zásady medzinárodného spoločenstva. Potvrdzujeme svoju neutíchajúcu podporu Ukrajine, ktorá bude trvať dovtedy, kým nenastane úplný, spravodlivý a trvalý mier.“

Video
Ukrajinci presadnú do stíhačiek F-16. Čo musia zvládnuť na boj s Rusmi? / Zdroj: TV Pravda/US Air Force

Ďalej uviedli: „Vydali sme vyhlásenie lídrov G7 o Ukrajine, ktoré obsahuje jasný zámer a konkrétne činy, ako to (mier) dosiahnuť. Zaväzujeme sa, že zosilníme svoju diplomatickú, finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu Ukrajiny, zvýšime (ekonomické) straty Ruska a tých aktérov, ktorí mu pomáhajú vo vojne, a budeme pokračovať v riešení negatívnych dôsledkov vojny pre zvyšok sveta, predovšetkým pre najzraniteľnej­ších ľudí.“

UA Vojak / UA Armáda / Čítajte viac 449. deň: Šéf ruských žoldnierov hlási dobytie Bachmutu. Kyjev priznáva kritickú situáciu

Na summit G7 v Hirošime pricestoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavnou témou trojdňového stretnutia (19. – 21. mája) je práve vojna na Ukrajine. Viaceré krajiny už pred začiatkom rokovaní oznámili nové sankcie voči Rusku s cieľom oslabiť jeho schopnosť financovať túto vojnu. Lídri G7 v Hirošime v piatok tiež schválili nové sankcie proti Rusku – tie podľa nich „vyhladujú“ ruskú vojnovú mašinériu, ktorá nebude mať prístup k technológiám, službám a priemyselným produktom G7.

Lídri diskutovali na summite aj o mocenských ambíciách Číny v indicko-tichomorskom regióne a tiež k tomu vydali vyhlásenie. To okrem iného vyjadruje nesúhlas s „akýmikoľvek jednostrannými pokusmi zmeniť silou alebo nátlakom status quo“ v juhovýchodnej Ázii, čo je odkaz predovšetkým na čínske nároky na Taiwan. Čína sa proti vyhláseniu ostro vymedzila. Podľa agentúry Reuters čínska diplomacia dala svoj nesúhlas s vyhlásením najavo Japonsku, ktoré summit organizuje.

Do skupiny G7 patria Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a USA.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #G7 #vojna na Ukrajine