Vagnerovci sú po bojoch o Bachmut značne oslabení, tvrdia experti

Ruská žoldnierska Vagnerova skupina je v dôsledku bojov o východoukrajinské mesto Bachmut oslabená, vyplýva z odhadov západných expertov. Vagnerovci sú sotva schopní ďalších útokov mimo Bachmutu, uviedol v pondelok americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

22.05.2023 10:08
Ukrajina, vagnerovci, Bachmut, Prigožin Foto:
Na videosnímke z 20. mája 2023 vodca ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin s ruskovou vlajkou v rukách hovorí v Bachmute.
debata (54)

Vojenskí analytici vychádzajú tiež z toho, že veľká časť Bachmutu je ovládaná ruskými jednotkami; naopak ukrajinské ozbrojené sily podnikajú protiútoky severne a južne od mesta a ovládajú dopravné tepny v jeho okolí. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Šéf Vagnerovcov Jevgenij Prigožin cez víkend deklaroval úplné obsadenie Bachmutu a avizoval stiahnutie svojich jednotiek z mesta a jeho odovzdanie do rúk regulárnej ruskej armády k 25. máju.

Ukrajinskí predstavitelia vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského však úplné dobytie Bachmutu ruskými silami popierajú.

Podľa pondelňajšieho vyhlásenia ukrajinskej armády boje o Bachmut stále pokračujú. Prípadné sťahovanie vagnerovcov z oblasti Bachmutu nebude podľa nej jednoduché; ruským okupantom totiž hrozí obkľúčenie ukrajinskými silami.

Boje o Bachmut, ktorý mal pred vojnou zhruba 70 000 obyvateľov, trvajú od konca leta minulého roka, pripomína DPA. Podľa odhadov expertov ISW potrebujú Rusi ďalšie posily na to, aby mesto, ktoré je v ruinách, udržali a dokázali ubrániť pred protiútokmi, cituje DPA.

Ak Prigožin tento týždeň skutočne stiahne svojich žoldnierov z Bachmutu, budú regulárne jednotky ruskej armády ešte menej motivované podnikať v oblasti ďalšie útoky, uvádza inštitút.

Video
Nové stíhačky: boj o nadvládu v nebi sa začal / Zdroj: Twitter
54 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #vagnerovci