Strety v Belgorodskej oblasti pokračujú. Média zaznamenali výbuch v sídle FSB

V Belgorodskej oblasti pokračujú strety so silami, ktoré do tohto ruského regiónu prenikli z Ukrajiny, tvrdí tamojší gubernátor. Ohlásil tiež zostrelenie nespresneného počtu dronov. V samotnom Belgorode zaznamenali sociálne médiá výbuch v sídle ruskej tajnej služby FSB. Vo vojnových podmienkach nemožno takéto tvrdenie bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. Britská rozviedka v pravidelnom situačnom prehľade upozornila, že Moskva zrejme využije útoky v pohraničí na posilnenie oficiálneho naratívu, že je Rusko obeťou vojny. Vážne znepokojenie nad cezhraničným vpádom dal najavo Kremeľ. Rusko podľa hovorcu Kremľa ťaženie na Ukrajine začalo práve preto, aby takýmto vpádom zabránilo, ale bude potrebné vyvinúť ďalšie úsilie, aby sa incidentom predišlo.

23.05.2023 09:50, aktualizované: 12:30
belgorod, vojna, rusko Foto: ,
Ruské rakety štartujúce proti Ukrajine z ruského regiónu Belgorod viditeľné v Charkove na Ukrajine. 14. máj 2023.
debata (91)

Ruská Belgorodská oblasť na hraniciach s Ukrajinou sa stala dejiskom ozbrojených stretov, ktoré podľa ruských úradov vyvolal vpád ukrajinských „sabotážnych skupín“. Ukrajina poprela, že by mala s udalosťami v Belgorodskej oblasti čokoľvek spoločné, a uviedla, že za nimi stoja ruskí partizáni. Do oblasti podľa médií v utorok prenikli oddiely ruských dobrovoľníkov bojujúcich na strane Ukrajiny.

Rusko Ukrajina Putin výcvikové stredisko návšteva uarus Čítajte viac Ruskí partizáni zaútočili na Rusko. Chcú oslobodiť krajinu od Putinovej "diktatúry"

„Ohľadom situácie vo Grajvoronskom okrese, ministerstvo obrany spolu s (ďalšími) silovými zložkami pokračujú v čistení územia,“ napísal na sociálnej sieti gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov a vyzval miestnych obyvateľov, predtým evakuované z oblasti bojov, aby sa nevracali domov, kým je k tomu úrady nevyzývajú. Uviedol tiež, že pri utorkovej evakuácii zomrela staršia žena, ktorá išla v autobuse so synom a nevestou, príčiny jej smrti sa zisťujú. Úrady tiež majú nepotvrdené informácie o dvoch ranených v osadách, kde sa bojuje a kam sa ruským silám podľa gubernátora doteraz nepodarilo preniknúť, aj keď je to podľa neho „úloha číslo jedna“ pokračujúcej „protiteroristickej operácie“. Žiadne obete medzi civilistami zatiaľ nie sú, dodal Gladkov.

Gladkov neskôr oznámil, že oboch ranených – manželský pár – dopravili do mestskej nemocnice; žene črepiny poranili nohy a utrpela ťažký šok, muž má stredne závažné zranenie brucha. Gubernátor tiež na internete napísal, že protivzdušná obrana zostrelila nad Belgorodom a oblasťou drony, ich počet nespresnil.

Video
Ovládajú Rusi Bachmut? Ukrajinské špeciálne jednotky sú stále v meste / Zdroj: Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

V prokremeľských sociálnych médiách sa podľa denníka Ukrajinska pravda medzitým objavili informácie o výbuchu v sídle tajnej služby FSB v samotnom Belgorode, údajne bolo napadnuté aj policajné veliteľstvo. „V Belgorode najskôr na budovu FSB zhodili výbušninu z dronu. Na streche jednej zo stavieb je vidieť dym. Cesta k budove je prehradená. Na mieste už sú hasiči,“ citoval denník oznámenie z aplikácie Telegram. Úrady doteraz situáciu nekomentovali, v regióne kvôli vyhlásenej „protiteroristickej operácii“ platí zákaz publikovať informácie bez povolenia úradov.

Kremeľ je hlboko znepokojený vpádom z Ukrajiny do Belgorodskej oblasti, ale podniká kroky, aby zabránil podobným incidentom, povedal novinárom hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Vyžaduje to od nás veľké úsilie. Toto úsilie pokračuje, pokračuje aj špeciálna vojenská operácia, aby sme v budúcnosti nepripustili podobné prieniky,“ vyhlásil. „Špeciálnou vojenskou operáciou“ Moskva nazýva vojnu proti Ukrajine, ktorú ruské sily začali vlani vo februári rozsiahlym prekročením ukrajinských hraníc.

Dianie v Belgorodskej oblasti vyvolalo v ruskom informačnom priestore „paniku“ a „šok“, usúdili analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého útok cez hranice prekvapil ruských komentátorov.

Britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na poznatky vojenskej rozviedky uvádza, že ruské sily sa medzi 19. a 22. májom veľmi pravdepodobne stretli s „partizánmi“ na najmenej troch miestach v Belgorodskej oblasti blízko ukrajinských hraníc. Identita partizánov zostáva nepotvrdená, k zodpovednosti sa ale prihlásili ruské skupiny vystupujúce proti režimu. Rusko evakuovalo niekoľko dedín a nasadilo v oblasti ďalšie bezpečnostné sily. „Rusko takmer určite využije tieto incidenty na podporu oficiálneho výkladu, že je obeťou vojny,“ predpovedal Londýn. Upozornil súčasne, že Rusko čelí vo svojich pohraničných regiónoch čoraz závažnejším bezpečnostným hrozbám v podobe strát bojových lietadiel, útokov improvizovaných výbušných zariadení na železničné trate a teraz aj priamych partizánskych ak­cií.

Video
Jar je tu. Majú už Ukrajinci pre protiútok heslo?
91 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine