Ollongrenová dodala, že výcvik bude prebiehať v koordinácii s Belgickom, Dánskom a Spojeným kráľovstvom, pričom pridať sa k nemu môžu aj ďalšie krajiny.
Nórsky minister obrany Björn Arild Gram medzičasom oznámil, že jeho krajina pomôže pri výcviku ukrajinských pilotov v obsluhe zmienených stíhačiek. Aktuálne zvažuje, aký spôsob podpory by bol najlepší. Oslo však podľa jeho slov ešte nerozhodlo o tom, či Ukrajine poskytne niektoré zo svojich stíhačiek F-16.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v utorok povedal, že výcvik ukrajinských pilotov v obsluhe F-16 by z NATO nespravil priameho účastníka vojny, ktorú na Ukrajine vedie Rusko.
Rusko tvrdí, že akýkoľvek presun stíhačiek F-16 americkej výroby na Ukrajinu by bol zbytočný a vyvolal by tiež otázku o úlohe NATO vo vojne.
Minulý týždeň dal americký prezident Joe Biden západným spojencom súhlas na začatie výcviku ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16 americkej výroby. Tým sa položil základ pre ich prípadné poskytnutie Ukrajine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pritom Bidena ubezpečil, že lietadlá nebudú použité nad ruským územím.
S výcvikom ukrajinských pilotov v obsluhe F-16 by čoskoro malo začať aj Poľsko. Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v utorok po rokovaní so svojimi rezortnými kolegami z krajín EÚ povedal, že Poľsko je už na takýto výcvik pripravené, no ešte k nemu nepristúpilo.