Američania dodajú Taiwanu svoje stíhačky Viper. Mali by prísť do roku 2026

Taiwan dostane do roku 2026 od Spojených štátov dodávku 66 stíhačiek F-16V Viper. Vo štvrtok to potvrdil taiwanský minister obrany Čchiou Kuo-čeng. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

25.05.2023 11:31
F-16 viper Foto:
Stíhacie viacúčelové lietadlo F-16 Viper.
debata (7)

Vzdušné sily USA v stredu oznámili, že prvá várka moderných stíhačiek od spoločnosti Lockheed Martin vyrobených pre Taiwan bude pripravená v treťom kvartáli budúceho roka. Pôvodný plánovaný termín bol však koniec roka 2023, uviedla taiwanská tlačová agentúra CNA.

Taiwan v súčasnosti modernizuje svoju letku a 141 stíhačiek typu F-16A/B nahrádza 66 modernejšími strojmi F-16V Block 20.

Tengden TB-001 Čítajte aj Čína postrašila Taiwan novým strojom. Dronom schopným niesť ťažké zbrane

Nové stíhačky Viper, za ktoré Taiwan údajne zaplatil osem miliárd dolárov, sú vybavené modernejšou leteckou technikou a požiarnym radarom.

Čchiou Kuo-čeng vyhlásil, že omeškanie výroby stíhačiek bolo spôsobené najmä na americkej strane z dôvodu revízie a vylepšovania softvéru letovej kontroly. Zdôraznil však, že všetkých 66 stíhačiek bude do roku 2026 určite doručených.

Taiwan / Fregata / Raketa / Čítajte aj Katastrofálnejšie ako na Ukrajine? V USA sa hrali na vojnu o Taiwan a zostali šokovaní

Po dodaní lietadiel Viper bude Taiwan disponovať viac ako 200 stíhačkami F-16V štvrtej generácie. Tie posilnia jeho schopnosť vzdušnej obrany proti Číne, ktorej letky pravidelne vstupujú do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ) a prekračujú i stredovú líniu v Taiwanskom prelive, pripomína DPA. Peking si totiž na Taiwan robí územné nároky.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #stíhačky #Taiwan #Americká armáda #F-16