Päťdňových manévrov v oblasti Pchočchonu neďaleko hranice s KĽDR sa zúčastňuje asi 2500 vojakov z Južnej Kórey a USA. Nasadené boli tanky, húfnice, bojové vrtuľníky i „neviditeľné“ stíhačky, ktoré sú vďaka technológii stealth ťažko zachytiteľné radarom, oznámilo ministerstvo. Podľa neho ide o najväčšie juhokórejsko-americké cvičenie svojho druhu.
„Cvičenie ukazuje našu pripravenosť rezolútne odpovedať na jadrové a raketové hrozby a prípadný útok zo strany Severnej Kórey,“ dodalo ministerstvo.
Čítajte aj USA, Južná Kórea a Japonsko začali spoločné vojenské cvičenia. Americká vojenská loď preplávala cez Taiwanský prielivMinulý týždeň severokórejské štátne médiá označili chystané juhokórejsko-americké manévre za prípravu na vojnu a uviedli, že Washington a Soul „budú čeliť zodpovedajúcej odvete“.
Podľa médií líder KĽDR Kim Čong-un tiež schválil záverečné prípravy vypustenia prvého severokórejského špionážneho vojenského satelitu. Podľa expertov družica umožní KĽDR v prípade vojny presnejšie zasiahnutie cieľov.
Čítajte aj Južná Kórea po šiestich rokoch opäť označila KĽDR za nepriateľaAmerická analytická skupina 38 North oznámila, že na novom severokórejskom odpalisku bola v uplynulých dňoch zaznamenaná zvýšená aktivita, ktorá môže svedčiť o tom, že sa vyslanie družice blíži.
Rozsiahla ukážka pozemnej a leteckej sily oboch krajín je v súlade s postojom juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola o tom, že mier na polostrove možno dosiahnuť drvivou vojenskou prevahou a nie odkázanosťou na dobrú vôľu KĽDR, pripomína Jonhap.