„Na našom ústavnom súde sme našli kópiu mapy z polovice 17. storočia, zostavenú samotnými Francúzmi za Ľudovíta XIV. Prečo som to priniesol, Vladimír Vladimirovič?“ pýta sa Zorkin a prezidenta dlho nenapína: „Ukrajina tam nie je!“
„Nuž, samozrejme,“ pritakáva Putin na videu, ktoré zverejnila prezidentská webová stránka Kremlin.ru.
„Áno, niet Ukrajiny. Na dvoch miestach je kraj. Kraj Rzeczpospolitej (poľsko-litovskej únie), tam na juh do Frankovska, a kraj Kozakie. A veľké Ruské cárstvo,“ dodáva Zorkin.
„Nuž, samozrejme,“ opäť prisvedčí prezident.
„Prečo som sa odvážil vám to ukázať? Pretože o tom, kde je pôvod, kde, ako a čo a ako to všetko vzniklo, sa objavilo veľa špekulácií,“ zamotal sa trocha osemdesiatročný šéf ústavného súdu.
Na ďalšom zábere už obaja stoja nad mapou a slova sa ujíma Putin: "Nuž, vieme, že tieto územia boli súčasťou Rzeczpospolitej a potom požiadali o začlenenie do Moskovského cárstva. To je celé. Až neskôr, po Októbrovej revolúcii (1917), začali vznikať rôzne kvázištátne útvary a sovietska moc vytvorila sovietsku Ukrajinu. Dovtedy žiadna Ukrajina v dejinách ľudstva nebola,“ zakončil svoj výklad Putin, ktorý historickými exkurzmi s obľubou ospravedlňuje svoju agresiu proti susednej krajine.

Putin so Zorkinom sa ale zrejme nepozerali pozorne. Agentúra Ukrinform pripomína, že na mape vytvorenej francúzskym kartografom Guillaumom Sansonom (1633–1703), ktorej originál sa nachádza Bibliothèque Nationale de France, v skutočnosti Ukrajina figuruje. Hoci vtedy bola skutočne súčasťou poľsko-litovskej únie je tam uvedená ako „Vkraine ou Pays des Cosaques“, čiže v preklade „Ukrajina alebo krajina kozákov“.

Telegramový kanál Viorstka si všíma aj ďalšie detaily, ktoré spochybňujú Putinov pokus zneužiť štyristoročnú mapu ako historický argument.
„Šéf ústavného súdu neupozornil Putina na to, že Krym nie je na mape súčasťou Ruska, polostrov je orámcovaný ako samostatný štát. V 17. storočí existoval Krymský chanát, ktorý bol vo vojne s Ruskom v spojenectve s Osmanskou ríšou,“ píše Viorstka a dodáva: .,,Okrem toho je územie, na ktorom neskôr vzniklo Putinovo rodné mesto Petrohrad, označené ako Ingria a patrí Švédsku."
Niekdajší pisateľ Putinových prejavov Abbas Galliamov poukázal na celkovú absurdnosť snáh šéfa Kremľa robiť si nároky na cudzie územie na základe historických máp.
„A ak sa pozriete na mapu z 10. storočia, tak tam nie je Moskva, ale hlavným mestom Rusi je Kyjev. Znamená to, že obyvatelia hlavného mesta Ukrajiny by mali vyhlásiť, že Moskovčania neexistujú, a nárokovať si navrátenie územia, na ktorom žijú, pod svoju kontrolu?“ pýta sa ironicky v exile pôsobiaci politológ Galliamov na svojom telegramovom účte.