Vojna medzi Ruskom a NATO je možná, vyhlásil náčelník českého generálneho štábu

Vojna medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou je podľa náčelníka generálneho štábu Armády ČR Karla Řehku možná. Ak by vypukla, Česko by podľa neho bolo od začiatku jej účastníkom. Povedal to na parlamentnej konferencii o vnútornej bezpečnosti, informuje stanica ČT24.

29.05.2023 12:27
UA Vojak / Vojna na UA / Bachmut / Delo / Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (230)

„Vojna medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou, čo je pre nás ten najhorší scenár, nie je nemožná. Je možná,“ vyhlásil Řehka. Aby sa tomuto scenáru zabránilo, je podľa neho potrebná zásadná príprava a odstrašenie.

„Rusko je na trajektórii konfliktu s Alianciou. Ak by vojna vypukla, od prvej chvíle sme aktívnym účastníkom,“ povedal náčelník generálneho štábu. Armáda sa preto podľa neho snaží pripraviť na vysoko intenzívny konflikt.

Video
Ako vyslať vojakov USA na východ Európy? Ukážu to manévre Defender 23

„Aj keď sa boje budú odohrávať mimo územia ČR, musíme ochrániť náš vzdušný priestor a občanov,“ zdôraznil. Česko je podľa neho tranzitným koridorom. Muselo by zaistiť presuny armády, skladovacie priestory či bezpečnosť kritickej infraštruktúry.

Predseda parlamentného výboru pre bezpečnosť, poslanec Pavel Žáček, ktorý konferenciu moderuje, komentoval Řehkovo vystúpenie slovami, že „nie je čas lakovať si veci naružovo“.

Video
Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše

Na konferencii Vnútorná bezpečnosť a odolnosť štátu, ktorá sa v pondelok koná v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR, sa zúčastňujú šéfovia českých tajných služieb služieb či zástupcovia ministerstva vnútra. Zaoberajú sa aktuálnymi hrozbami a rizikami či systémom vnútornej bezpečnosti.

Rusko, Ukrajina, vojna, Bachmut, vojenský konflikt Čítajte viac Ruština ako štátny jazyk či zrieknutie sa vstupu do NATO a EÚ. Moskva oznámila požiadavky pre mier s Ukrajinou
230 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Rusko #NATO #vojna na Ukrajine