Video s Erdoganom vyvolalo ďalšie špekulácie o jeho zdraví

Na sociálnych sieťach sa objavili špekulácie o zdraví tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý v nedeľu obhájil ďalší prezidentský mandát. Na twitteri koluje okrem iného video, na ktorom šesťdesiatdeväťročný Erdogan vystúpil z auta a s ťažkosťami sa len pomaly pohyboval obklopený početným tímom svojej ochranky. Informoval o tom v utorok server Turkish Minute. Erdogan vyhral v nedeľu druhé kolo volieb podľa analytikov najmä preto, že ho mnohí oceňujú ako silného muža, ktorý Turecku zaistil pevné postavenie na medzinárodnej politickej scéne a ktorý je pre nich symbolom stability.

31.05.2023 13:20
Recep Tayyip Erdogan Foto: ,
Recep Tayyip Erdogan
debata (8)

Podľa serveru Turkish Minute sa špekulácie o Erdoganovom zdravotnom stave objavovali aj v predvolebnej kampani. Teraz sa na sociálnych sieťach tiež špekuluje, že prezident nosí špeciálne topánky, ktoré mu pomáhajú udržiavať rovnováhu. Podľa lekára Saliha Kuka z tureckého mesta Samsun používa zrejme okrem špeciálnych topánok aj ortézy na chrbticu a nohy, aby udržal rovnováhu.

„Na tele nosí veľa kovových pomôcok,“ napísal na twitteri turecký novinár žijúci v Spojených štátoch Emre Uslu. K tomuto komentáru pridal dve fotografie, ktoré to podľa neho dokazujú. Na jednej sa prezident Erdogan modlí v mešite, kľačí na koberčeku a na chrbte pod sakom má čosi, čo pripomína ortézu. Na druhej snímke turecký prezident hovorí z pódia a na stehne pod nohavicami má tiež čosi rovné, čo vyzerá ako ortéza.

Stopka v priamom prenose

Otázky, či bude Erdogan schopný dokončiť ďalšie päťročné obdobie, sa objavili aj počas volebnej kampane. Pred prvým kolom volieb, ktoré sa konalo 14. mája, zrušil koncom apríla na niekoľko dní program po tom, čo televízia prerušila s ním živo vysielaný rozhovor kvôli jeho indispozícii. Prezident to potom zdôvodňoval črevnou chrípkou.

Pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 28. mája, sa objavilo na twitteri video, na ktorom Erdogan zamdlieva pri rozhovore v televízii A Haber. Ide len o kratučký záber, pretože kamera rýchlo zabrala späť redaktorku, ktorá potom pokladala dlhú otázku. Podľa niektorých preto, aby prezidenta medzitým prebrali.

Počas volebnej kampane sa na sociálnych sieťach tiež špekulovalo, že Erdogan trpí od mladosti epilepsiou, čo sa mu vďaka jeho okoliu darí celý čas skrývať, hoci podobné nepotvrdené informácie sa objavovali v internetových médiách už v predchádzajúcich rokoch.

Recep Tayyip Erdogan, ktorý je prezidentom od roku 2014 a predtým bol od roku 2003 premiérom, tento rok prvýkrát nevyhral prezidentské voľby už v prvom kole. Pred voľbami niektoré prieskumy predpovedali, že by ho mohol poraziť kandidát niekoľkých opozičných strán, sedemdesiatšty­riročný politický veterán Kemal Kiliçdaroglu. Mnoho analytikov sa domnievalo, že Erdoganovi uškodí zlá ekonomická situácia, najmä vysoká inflácia a rast životných nákladov, a tiež, že mu body uberie podľa niektorých zle zvládnutá pomoc po februárovom zemetrasení.

Uzbekistan Russia Summit Čítajte viac V Turecku vyhral Putin. Zelenskyj neprehral

V nedeľnom druhom kole volieb dostal Erdogan 52,2 percenta hlasov a Kiliçdaroglu 47,8 percenta. Väčšina Turkov tak podľa analytikov opäť dala prednosť silnému vodcovi pred nevyskúšaným demokratom, napriek potlačovaniu slobody slova a zatváraniu kritických novinárov a politikov do väzenia za Erdoganovej vlády.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #Recep Tayyip Erdogan