Podľa firmy má o nákup týchto tankov záujem nemecká zbrojovka Rheinmetall. Použité tanky, ktoré momentálne nie sú oprávnené na nasadenie do boja, by neskôr mali byť ďalej poslané na Ukrajinu, povedala hovorkyňa švajčiarskeho koncernu.
Na neformálnu otázku Ruagu SECO už v marci odpovedal, že takýto obchod nepovolí. Švajčiarsko lipne na svojej neutralite, ktorá mu bráni vojensky podporovať akúkoľvek krajinu vo vojnovom konflikte. S týmto odôvodnením Švajčiarsko doteraz odmieta, aby bola Ukrajine odovzdaná munícia, ktorú Bern pred rokmi predal Nemecku. Švajčiarsko zakazuje ďalší prepredaj vojenského materiálu priamo v obchodných zmluvách.
Hovorkyňa firmy Ruag Kirsten Hammerichová vysvetlila žiadosť o vývoz napriek naznačovanému odmietnutiu podľa DPA nasledovne: „Radi by sme mali oficiálne rozhodnutie SECO, aby sme mohli lepšie vyhodnocovať obchodné možnosti.“
Dotyčné tanky Švajčiarsko kúpilo pred niekoľkými rokmi z Talianska. Švajčiarska armáda ich chcela upraviť a ďalej predať alebo ich použiť na náhradné diely. Tanky sú stále ešte v Taliansku, uviedla DPA.
Švajčiarska vláda sa minulý týždeň vyslovila za spätný predaj 25 vyradených bojových tankov Nemecku. Tanky by nahradili tie, ktoré Nemecko dodáva Ukrajine. Nemeckí ministri pritom Bern uistili, že tanky zo Švajčiarska Berlín Ukrajine posielať nebude. Export zo Švajčiarska však vyžaduje súhlas tamojšieho parlamentu a SECO.
Čítajte viac Skončia na Ukrajine? Česko chce kúpiť švajčiarske Leopardy zakonzervované 40 rokov