Dezinformácia o smrti Petra Pavla prišla z Ruska

Stopy, odkiaľ sa v januári šírila dezinformácia o smrti súčasného prezidenta Petra Pavla, vedú podľa českej polície do Ruska. Páchateľa sa im však zistiť nepodarilo, prípad preto odložili. V piatok to uviedli na sociálnej sieti Twitter.

02.06.2023 10:46
petr pavel Foto: ,
Prezident Českej republiky Petr Pavel hovorí s médiami počas summitu Rady Európy v Reykjavíku na Islande v stredu 17. mája 2023.
debata (116)

„Kriminalisti z odboru extrémizmu a terorizmu pražskej polície prípad preverovali a zistili, že stopy, odkiaľ sa táto dezinformácia začala šíriť, vedú do Ruska. Konkrétneho páchateľa sa však zistiť nepodarilo, preto bol prípad odložený,“ napísala polícia.

Pred druhým kolom tohtoročných prezidentských volieb sa v Česku prostredníctvom falošných webových stránok vtedajšieho prezidentského kandidáta Petra Pavla a reťazových e-mailov šírila dezinformácia, že Pavel zomrel.

Smútočné oznámenie s jeho fotkou sa objavilo na internetovej stránke, ktorá sa od jeho oficiálneho webu líšila iba v URL adrese a internetovej doméne. V mene jeho hovorkyne sa v ňom písalo, že vtedajší prezidentský kandidát zomrel pravdepodobne na zlyhanie srdca.

Pavel toto falošné oznámenie zdieľal na Twitteri so slovami, že predvolebná kampaň dosiahla nové dno. Zastal sa ho aj jeho protikandidát Andrej Babiš, ktorý apeloval na políciu, aby prípad dôkladne prešetrila.

Pavel: Netlačme Kyjev do územných ústupkov, dajme im zbrane
Video
L-159-alca Čítajte viac K trom prstom smrti chce prezident Pavel pridať Kyjevu bojové lietadlá
116 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Petr Pavel #vojna na Ukrajine #dezinformácia