„Naliehavo žiadame o prepustenie všetkých ľudí zadržaných za to, že uplatnili právo na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie,“ uviedol úrad vysokého komisára, ktorý tiež vyzval na dodržiavanie medzinárodných záväzkov.
Hongkong v minulosti pietne akcie povoľoval, v posledných rokoch ich ale miestne úrady potláčajú. Čínske ministerstvo zahraničia k tomu v nedeľu uviedlo, že sa teraz Hongkong posúva smerom od „chaosu k stabilite a prosperite“.
Čítajte viac V Hongkongu pri pripomienke výročia masakry na Tchien-an-men zatkli množstvo ľudíBývalá britská kolónia Hongkong sa vrátila pod čínsku správu v roku 1997. V súčasnej dobe je Hongkong spravovaný podľa princípu jedna krajina, dva systémy, čo má zaručovať demokratické zriadenie a autonómne výsady. Peking ale tieto slobody čoraz viac obmedzuje.
Čínska armáda poslala v noci na 4. júna 1989 tanky proti demonštrantom, ktorí predtým niekoľko týždňov v centre Pekingu požadovali pri protestných akciách demokratické reformy. Zahynuli stovky, možno tisíce študentov i ďalších občanov. V pevninskej Číne sú tieto udalosti zakázanou témou diskusií, rovnako ako akékoľvek ich pripomienky.
Čítajte viac Čína na výročie masakry zakázala aj sviečky