Bývalý agent FBI Hanssen, ktorý donášal Rusom i Sovietom, zomrel vo väznici

Bývalý agent amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Robert Hanssen, ktorý odovzdal prísne tajné informácie Rusku a predtým Sovietskemu zväzu za hotovosť vo výške 1,4 milióna dolárov a za diamanty, zomrel v pondelok vo väznici. Jeho prípad patrí k najznámejším špionážnym kauzám v dejinách USA, pripomenula v správe tlačová agentúra AP.

06.06.2023 07:02
Hanssen Foto: ,
Na skice sa americký prokurátor Randy Bellows (vpravo) obracia na súd počas vynesenia rozsudku nad odsúdeným špiónom Robertom Hanssenom, v strede, na federálnom súde v Alexandrii, Virginia, 10. mája, 2002.
debata

Hanssena (79) našli bez známok života v jeho cele vo federálnej väznici v meste Florence v americkom štáte Colorado a neskôr ho vyhlásili za mŕtveho, uviedli väzenskí predstavitelia.

Hanssen evidentne zomrel prirodzenou smrťou, povedala pre agentúru AP dobre informovaná osoba, ktorá si želala zostať v anonymite, pretože nemá poverenie oznamovať verejnosti podrobnosti o úmrtí.

Odsúdený si odpykával doživotné väzenie bez možnosti predčasného prepustenia po tom, čo v roku 2001 priznal vinu v 15 bodoch obžaloby za špionáž a v ďalších trestných činoch.

vladimir putin Čítajte viac Rusi Putina tak skoro nezvrhnú. "Nevidíme trhliny v jeho systéme," vraví šéf nemeckej špionáže

Ako agent FBI začal v roku 1985 bývalému Sovietskemu zväzu a potom Rusku odovzdávať vysoko utajované informácie o americkej národnej bezpečnosti. Počas 16 rokov za to dostal vyše 1,4 milióna dolárov v hotovosti a diamanty.

Správa väzníc informovala FBI o Hanssenovej smrti. V coloradskej väznici si trest odpykával od júla 2002.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #FBI #špionáž