Indonézska sopka Anak Krakatoa vychrlila popol do výšky troch kilometrov

V piatok ráno vybuchla indonézska sopka Anak Krakatoa a vychrlila do ovzdušia sivočierny oblak plynov a popola vysoký asi tri kilometre, oznámili miestne úrady.

09.06.2023 12:31
debata (3)

Anak Krakatoa v indonézštine znamená „dieťa Krakatoy“. Vulkanický ostrov sa z mora vynoril začiatkom 20. storočia z kaldery, ktorá vznikla po výbuchu Krakatoy v roku 1883. Išlo o jeden z najničivejších a najsmrtiacejších sopečných výbuchov v zaznamenanej histórii.

Aktuálna erupcia nastala v piatok o 8.46 h miestneho času (3.46 h SELČ) a podľa dostupných informácií nespôsobila žiadne straty na životoch alebo majetku. Deny Mardiono z centra pre monitorovanie Krakatoy verejnosť varoval pred aktivitami v okruhu päť kilometrov od vulkánu.

Úroveň ostražitosti je pri sopke od roku 2022 na druhom najvyššom stupni. Vtedy ju úrady zvýšili po prudkom náraste jej aktivity. V roku 2018 sa kráter po silnom výbuchu čiastočne zrútil, obrovské kusy hornín sa zosunuli do oceánu a vyvolali vlny cunami. Tie si vyžiadali 400 obetí a niekoľko tisíc zranených.

Indonézia je ostrovná krajina ležiaca na tzv. Ohnivom kruhu, teda v oblasti, kde stret litosferických dosiek spôsobuje intenzívnu sopečnú aktivitu a časté zemetrasenia. V krajine sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #indonézia #sopka