Ekocída po Kachovke: Z Čierneho mora je smetisko a zvierací cintorín

Čierne more pri juhoukrajinskej Odeskej oblasti sa mení na „smetisko a zvierací cintorín“.

11.06.2023 09:43
kachovka Foto:
V zatopenej dedine neďaleko Chersonu na Ukrajine domy pod vodou v sobotu 10. júna 2023. Zničenie priehrady Kachovka sa rýchlo mení na dlhodobú ekologickú katastrofu. Ovplyvňuje pitnú vodu, zásoby potravín a ekosystémy siahajúce až do Čierneho mora.
debata (93)

Ako referuje web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž, vo vode v dôsledku kolapsu Kachovskej priehrady na rieke Dnipro plávajú rôzne pozostatky domov, nábytok, ako aj míny a munícia.

Podľa štátnej pohraničnej stráže nastal v dôsledku katastrofy aj masívny úhyn rýb. „Následky tejto ekocídy sú strašné,“ uviedla pohraničná stráž na Facebooku. Zároveň vyzvala obyvateľov, aby boli opatrní a pri náleze nebezpečných predmetov kontaktovali úrady.

Kyjev a Moskva sa obviňujú navzájom

Aj keď sa Kyjev a Moskva navzájom obviňujú zo zodpovednosti za zničenia priehrady, všetko nasvedčuje tomu, že ju v utorok skoro ráno vyhodili do vzduchu ruskí okupanti. Kachovská priehrada sa už od marca minulého roka nachádza na území okupovanom Ruskom.

Pred a po. Zaplavené oblasti po zničení Kachovskej priehrady
Video

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) navyše vyhlásila, že zachytila konverzáciu medzi ruskými okupantmi, v ktorej priznávajú, že Kachovskú priehradu zničila ruská sabotážna skupina.

V zaplavených južných oblastiach pokračuje evakuácia obyvateľov. Tú komplikuje neustále ruské ostreľovanie západného brehu rieky Dnipro. Podľa sobotňajších správ ukrajinského ministerstva vnútra dosiaľ v dôsledku záplav prišlo o život najmenej päť ľudí a ďalších 27 je považovaných za nezvestných.

Kachovská priehrada pred a po jej zničení....
Prístavné zariadenia a priemyselná oblasť v...
+11Mesto Cherson pred a po zaplavení v dôsledku...
Ukrajina Rusko priehrada Kachovka evakuácie uarus Čítajte viac Rusi v odposluchoch priznali zničenie Kachovskej priehrady
93 debata chyba
Viac na túto tému: #Čierne more #vojna na Ukrajine #Kachovská priehrada