Streľba v Štokholme, jeden človek mŕtvy, ďalší zranení

Jedna osoba prišla o život a tri ďalšie utrpeli zranenia pri streľbe, ku ktorej došlo v sobotu večer vo štvrti Farsta na južnom predmestí Štokholmu. Oznámila to miestna polícia, uviedla agentúra DPA.

11.06.2023 06:30
Švédsko, Štokholm, streľba, mŕtvy, zranení Foto: ,
Policajti zasahujú po streľbe, ku ktorej došlo vo štvrti Farsta na južnom predmestí Štokholmu v sobotu 10. júna 2023. Strelné zranenia utrpeli štyri osoby, pričom jedna z nich im na mieste podľahla.
debata (15)

Strelné zranenia utrpeli štyri osoby, pričom jedna z nich im na mieste podľahla, zatiaľ čo tri ďalšie boli prevezené do nemocnice.

Mŕtvym je podľa médií pätnásťročný mladík, zranenými sú ďalší pätnásťročný chlapec, päťdesiatštyriročný muž a päťdesiatšesťročná žena. Po automobilovej naháňačke boli podľa denníka Expressen zadržaní dvaja údajní páchatelia.

Jeden zo svedkov popísal, že na námestí počul niekoľko výstrelov. Najprv si ale myslel, že ide o zvuk petárd. „Potom som uvidel osamelého muža v tmavom oblečení, ktorý držal niečo, čo vyzeralo ako útočná puška,“ citoval denník Aftonbladet tohto svedka. Výstrelov podľa neho bolo päť, alebo šesť.

Streľba sa odohrala pri vchode do metra. Na sociálnych sieťach sa objavili informácie, že strelci mali kalašnikovy, začali strieľať po ľuďoch, a potom z miesta činu ušli. Motív ich činu je zatiaľ neznámy. Polícia začala vyšetrovanie v súvislosti s vraždou a niekoľkými pokusmi o vraždu.

Policajti pri zásahu znemožnili zastaviť vlaku na neďalekej stanici, aby im nemohli ujsť domnelí páchatelia. Po následnej automobilovej naháňačke zatkli dvoch ľudí.

Bezprostredne nebolo zrejmé, čo incident zapríčinilo. Ako však uvádza DPA, Švédsko má veľký problém so zločineckými gangami a súvisiacou kriminalitou, ktorá sa často týka obchodovania s drogami.

V tejto severskej došlo v minulosti k viacerým streľbám ako aj útokom, pri ktorých boli použité výbušniny. Predmestie na juhu Štokholmu pritom patrí k oblastiam, v ktorých je kriminalita najhoršia.

DPA uvádza, že od začiatku roka do mája zaznamenali vo Švédsku celkovo 144 prípadov streľby, z ktorých k 52 došlo v hlavnom meste a jeho okolí. Zabitých pri nich bolo 18 ľudí, z toho desať v samotnom Štokholme.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba #Švédsko #Štokholm